Přečtěte si, jak skutečně vznikla ikonická fotografie.

Přečtěte si, jak skutečně vznikla ikonická fotografie. | zdroj: vintag.es


Ikonické foto: Slavný polibek milenců byl ve skutečnosti nahraný

TÉMATA: láska | fotografie

user-avatar

Simona Knotková

30. 11. 2019 | 11:30

V roce 1950 pořídil Robert Doisneau snímek pojmenovaný jako Le Baiser de l’Hotel de Ville (Polibek u radnice). Slavná pusa před pařížskou budovou dodnes patří k nejikoničtějším fotkám zobrazujícím lásku dvou lidí. Jak se ale po letech ukázalo, nejednalo se o šťastně zachycenou momentku, ale předem domluvený akt.

Snímek dvou líbajících se milenců vyšel v roce 1950 v červnovém čísle magazínu LIFE. Velké slávy se mu ale dostalo teprve o 31 let později, kdy fotka začala vycházet na plakátech a pohlednicích. Mnoho párů se fotografovi poté hlásilo a tvrdilo, že jsou to právě oni, které před radniční budovou v Paříži šťastně zachytil.

"Všichni ti lidé, co se ve fotce vidí, to je opravdu roztomilé," řekl Robert Doisneau v rozhovoru s Le Monde. Moc dobře věděl, koho tenkrát vyfotil. Přesto v tom množství lidí nechával.

"Pamatuju si setkání s jedním z těch párů. Nic neřekl. Zeptala jsem se ho, proč jim neprozradil pravdu. Odpověděl, že nechtěl zničit jejich sen," vzpomínala jeho dcera a asistentka Annette Doisneau.

V roce 1993 ho jedna dvojice dokonce dostala před soud a za domnělé vyfocení bez jejího vědomí a souhlasu požadovala odškodné. Doisneauovi tedy nezbývalo nic jiného než jít s pravdou ven. Přiznal, že na fotce je pár začínajících herců, dvacetiletá Françoise Delbart (později Bornet) a třiadvacetiletý Jacques Carteaud, kteří se líbali na ulici. Muži bylo hloupé milence fotit zpovzdálí, a proto je oslovil a zeptal se jich, zda můžou polibek zopakovat. I když se tedy jednalo o skutečnou pusu, celý akt byl předem domluvený.

"Řekl nám, že jsme okouzlující, a požádal nás, zda bychom se mohli znovu políbit pro jeho objektiv. Nevadilo nám to. Líbali jsme se neustále. Pan Doisneau byl rozkošný, velmi decentní a velmi uvolněný," nechala se později slyšet Francoise Bornet. Prozradila, že s Jacquesem se po devíti měsících rozešla a přerušila s ním veškerý kontakt. Snímek byl pro ni tak vlastně smutnou připomínkou něčeho, co nevydrželo "Když teď o tom přemýšlím, ta fotka vlastně neměla nikdy vzniknout."

V roce 1993 snímek poprvé viděl i Carteaud. "Poznal jsem Françoise. Bez pochyb jsem nás dva poznal. Pamatuju si, že jsem jí tehdy říkal kočičko. Byli jsme velcí milenci," zavzpomínal si také on.

user-avatar

Simona Knotková

30. 11. 2019 | 11:30

Zavří­t reklamu