Tváře a gesta některých německých zajatců jsou dostatečně výmluvné.

Tváře a gesta některých německých zajatců jsou dostatečně výmluvné. | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Ikonické foto: Němečtí váleční zajatci poprvé sledují záběry z koncentračních táborů

TÉMATA: druhá světová válka | váleční zajatci | koncentrační tábory | vojáci | holocaust

user-avatar

Simona Knotková

29. 08. 2018 | 11:30

Na postupimské konferenci, která se konala ve dnech od 17. července do 2. srpna 1945, bylo Spojenci rozhodnuto o denacifikaci Německa. Jednalo se o rozsáhlý společenský proces, během něhož mělo být Německo vyčištěno od nacionálního socialismu a jeho cílem byla přestavba celé německé infrastruktury. Součástí denacifikace bylo také seznamování obyvatelstva s nacistickými zločiny, které probíhalo v podobě návštěv koncentračních táborů nebo vylepování plakátů s mrtvými těly.

Denacifikace se nevyhnula ani německým válečným zajatcům z táborů vedených Američany. Archivní snímky ukazují vojáky, kteří byli nuceni sledovat dokument o koncentračních táborech. Reakce vojáků na syrové svědectví jsou smíšené. Zatímco někteří se záběry lidského utrpení snaží sledovat s kamennou tváří, jiní své pohledy odvrací nebo si zakrývají oči.

Nedávný historický průzkum ukázal, že velká část Němců si za 2. světové války byla velmi dobře vědoma masového vraždění Židů. Nebylo žádným tajemstvím, že Židé byli vyháněni ze svých domovů a hromadně posíláni pryč. Sem tam prosákla o existenci koncentračních táborů zpráva z odbojových hnutí, o vraždách mluvila také zahraniční rádia. Běžní civilisté ale netušili, co přesně se v koncentračních táborech dělo. Není proto pochyb, že vojáci na černobílých fotech se poprvé dívají skutečnosti do očí a zjišťují, za co na frontě mimo jiné doopravdy bojovali a umírali.

user-avatar

Simona Knotková

29. 08. 2018 | 11:30

Zavří­t reklamu