válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonické foto: Největší žena světa s nejmenším mužem

Ikonické foto: Největší žena světa s nejmenším mužem
Zdroj: Wikimedia Commons

V roce 1922 se setkala největší žena světa, čtyřiadvacetiletá Nellie Blanche Lane, s nejmenším mužem, devítiletým Clarencem Chesterfieldem Howertonem. Unikátní setkání zachytil objektiv fotografa.

Simona Knotkova 20. ledna 2021

Clarence Chesterfield Howerton (1913–1975) byl ve Spojených státech známý pod přezdívkou Major Mite (v překladu Major škvrně). Už od raného věku vystupoval v cirkusech a vaudeville (zábavné divadelní programy). Není přesně jasné, do jaké výšky vyrostl. Některé zdroje mluví o 71 centimetrech, jiné o metru a 70 milimetrech. Tak jako tak byl návštěvníkům zábavných show představován jako „nejmenší muž světa“. U cirkusu strávil čtvrt století, uměleckou činnost ukončil ve svých 36 letech. Během své kariéry mimo jiné dostal pozvání do Bílého domu nebo se objevil ve filmu Čaroděj ze země Oz jako jeden z malých lidí, takzvaných munchkinů. Zbytek života strávil v Oregonu, kde údajně žil v domě se svou neteří. Zemřel v 62 letech na zápal plic.

Thumbnail # Ikonické foto: Nejvyšší voják německé armády obr Jakob Nacken
Mohlo by Vás zajímat:

Ikonické foto: Nejvyšší voják německé armády obr Jakob Nacken

Nellie Blanche Lane (1898–1955) oplývala nepřehlédnutelnými mírami také už od dětských let. Kvůli své velikosti byla častým terčem šikany ze strany spolužáků. Z posměšků si „největší žena světa“ nic nedělala a z velkých rozměrů si udělala svou přednost. Po dvacátém roce života se přidala k cirkusu John Robinson Circus, v jehož vedlejším programu pod přezdívkou Jolly Nellie (Veselá Nellie) pravidelně vystupovala. Tehdy vážila okolo 291 kilogramů. Také ona dostala příležitost u filmu. V roce 1923 se objevila například ve snímku Cirkus Days. Hlavní roli zde ztvárnila dětská hvězda Jackie Coogan, pozdější představitel Festera ze seriálové Addamsovy rodiny. Během vystupování na Havaji se Nellie seznámila s motorkářem Carlem Leonem Terrellem. Zatímco měl muž zlomenou nohu, Nellie se o něho starala. Dvojice spolu nakonec několik let žila v manželském svazku. Bohatý život Lane ukončila v roce 1955 rakovina.

Oba dva cirkusoví umělci se v roce 1922 nechali společně vyfotit. Pořízené snímky z unikátního setkání nejmenšího muže a největší ženy na světě si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu