válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonické foto: Mlékař se prochází rozbombardovaným Londýnem

Ikonické foto: Mlékař se prochází rozbombardovaným Londýnem
Zdroj: vintag.es

V roce 1940 byla pořízena fotografie, která měla být symbolem nezdolné britské povahy. Za jejím vytvořením stojí reportér Daily Mailu Fred Morley, který si pomohl malým podvrhem.

Simona Knotkova 15. února 2019

Ulice Londýna jsou pokryté troskami budov a lidé odklízí mrtvoly, ale mlékař jako každé jiné ráno pokračuje ve své práci a roznáší mléko. Výjev z října roku 1940, kdy byla anglická metropole pravidelným cílem německého válečného letectva, měl demonstrovat nezdolnou britskou povahu, která se nedá zničit ani útokem nepřítele. Jako ale i mnoho jiných ikonických snímků minulosti, tak trochu vznikl podvodem.

Reportér Daily Mailu Fred Morley měl už totiž delší čas problém s cenzory. Britské obyvatelstvo potřebovalo vzpruhu a snímky plné zkázy, mrtvol a rozbombardovaných měst tomu příliš nepomáhaly. Většina pořízených fotografií tak byla zamítána a nikdy se nedostala do tisku. Fotografové se stěží pokoušeli vystihnout moment, který by na jedné straně posiloval národní sebevědomí Britů a na straně druhé jim nezamlčoval skutečnost.

9. října se Morley ocitl na ulici, ze které hasiči odklízeli trosky po nočních náletech. V oblasti se náhodou nacházel i mlékař a novinář tehdy dostal nápad. Mlékaře poprosil, zda by mu nepůjčil svůj bílý plášť a přepravku s láhvemi mléka. Svého asistenta poté požádal, aby se do pláště oblékl a zahrál si na mlékaře, který navzdory katastrofě nadále plní svou denní povinnost. Měl se stát symbolem povahy Britů, které nesemelou ani ty nejtragičtější životní okolnosti.

A skutečně. Cenzoři snímek ocenili, a aniž by tušili, že fotografie je zinscenovaná, nechali ji ve svých novinách vytisknout. Teprve o několik desítek let později vyšla celá pravda najevo. V závěru ale ani nesejde na tom, že fotka je jenom dílem vynalézavého žurnalisty. „Mlékař“ kráčející sutinami totiž splnil svůj účel a sehrál významnou roli ve válečné propagandě.

Dodat Britům povzbuzení v těžkých časech ostatně bylo třeba. Bombardování Británie, takzvaný Blitz, totiž trvalo až do 10. května 1941. Statistiky uvádí, že o život během něj přišlo kolem 44 tisíc civilistů a 51 tisíc bylo zraněno.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu