válkaČeskoslovenskoobjevy

Když se mods střetli s rockery, ve vzduchu lítala lehátka

Kdo jsou to rockeři, asi netřeba dlouze rozebírat. Kdo to ale byli (jsou) mods? Jak praví Wikipedia, jedná se o subkulturu, která vznikla v Londýně koncem 50. let a vyznačovala se „čistým“ způsobem života za jakýchkoliv životních okolností. Její vyznavači měli vždy perfektně upravený zevnějšek a oblečení si často nechávali šít přímo u krejčířů. Poslouchali ska, soul a kapely jako The Kinks nebo The Who, rádi tančili a ulice brázdili na skútrech.

Možná byste řekli, že podle takového popisu se jednalo o mladé muže a ženy, kteří byli v přátelském vztahu i k ostatním subkulturám. Opak byl pravdou – mods nesnášeli rockery. A rockeři v kožených bundách, s napomádovanými vlasy a na motocyklech pro změnu nenáviděli je. Ještě než do Británie dorazila vlna punkové zběsilosti a jeden hudební žánr se stal nepřítelem celé společnosti, na ulicích docházelo k potyčkám mezi těmito dvěma skupinami.

Jste mod, nebo rocker? To byla v 60. letech vcelku závažná otázka mladých lidí

Jste mod, nebo rocker? To byla v 60. letech vcelku závažná otázka mladých lidí

Mnohdy to bylo jen slovní popichování a nevinné postrkování. Střet, k němuž došlo o velikonočním víkendu 1964, se ale navždy zapsal do dějin britských subkultur. „Den teroru“, překřtil památné setkání mods s rockery na plážích v Margate, Brightonu či Bournemouthu deník The Daily Mirror. Celá událost byla médii samozřejmě lehce nafouknutá, ale pravdou bylo, že za mřížemi toho dne skončilo několik desítek mladých výtržníků. Ve vzduchu létaly láhve i lehátka.

Jeden z účastníků střetu byl také osmnáctiletý John Braden. „Ano, jsem mod a byl jsem na Margatě. Nestydím se za to – nebyl jsem jediný. Pár bitek jsem se zúčastnil. Byla to sranda, už dlouho jsem se tak nepobavil. Bylo to úžasné, pláž byla jako bitevní pole. Jako bychom ovládli celou zemi. Nejradši byste praštili všechny ty staré dědky, kteří nám říkají, co máme dělat. Chceme jim ukázat, že je nebudeme poslouchat,“ pyšně sdělil autorům knihy Generation X (1965), která mimo jiné mapovala tento konflikt.

Snímky dokumentující rivalitu mods a rockerů si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu