válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonické foto: Francouzský odbojář čeká s úsměvem na svou popravu

Ikonické foto: Francouzský odbojář čeká s úsměvem na svou popravu
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Z roku 1944 pochází fotografie, na které je zachycena fingovaná poprava odbojáře Georgese Blinda. Snímek pořídil německý voják.

Simona Knotkova 10. ledna 2019

Georges Blind (1904–1944) se stal členem francouzského odbojového hnutí v roce 1941. Za pomoci hasičských a ambulantních vozů v noci tajně převážel členy odboje mezi teritoriem Belfort a regionem Alsasko. 14. října 1944 byl bohužel dopaden německou hlídkou. Později jeho další cesta vedla do zajateckého tábora ve Schirmecku, odkud se ke konci měsíce dostal do koncentračního tábora Dachau. Ihned po příjezdu byl vybrán mezi skupinu vězňů, které čekala okamžitá smrt.

Ještě před přesunem do zajateckých zařízení byl Blind vyslýchán a dotazován na další členy odboje. Muž odmítal Němcům podat jakékoliv informace, a ti se proto uchýlili k oblíbené psychologické metodě. Blinda postavili ke zdi a s namířenými puškami na něj poslali několik vojáků. Předpokládalo se, že odbojář v ten moment začne mluvit nebo bude přinejmenším vyděšený. Blind ale neudělal ani jedno – ve svém mlčení pokračoval i pod jasnou vyhrůžkou smrti a navíc se ještě zeširoka usmíval. Nacistům tak jako by posílal jasný vzkaz: Mám nad vámi převahu, nemůžete mě zničit.

Fingovaná poprava s usmívajícím se Blindem byla díky německému vojákovi v pozadí navždy zaznamenána na fotografii. Snímek následně obletěl svět a objevil se na stranách mezinárodních časopisů a novin. Právě díky němu se Blindovo jméno dostalo také do všeobecného povědomí a lidé se dozvěděli o jeho zásluhách ve válečném odboji.

I když je jasné, že jeho životní cesta skončila v německém Dachau, o způsobu smrti či přesném datu zavraždění dochované prameny mlčí. Po konci války se Blind dočkal uznání a posmrtně byl povýšen na seržanta. Stát jeho odbojářskou činnost vyznamenal také čtveřicí medailí – nejvyšším vyznamenáním za chrabrost pro prosté vojáky a poddůstojníky Médaille militaire, Válečným křížem, Odbojářskou medailí a Čestnou medailí pro hasiče.

Další články

Zavří­t reklamu