válkaČeskoslovenskoobjevy

Fotograf zachytil moment, kdy se rodiče dozvěděli, že jejich dítě se utopilo

Fotograf zachytil moment, kdy se rodiče dozvěděli, že jejich dítě se utopilo
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Losangelský fotograf John Gaunt pracoval především v nočních a brzkých ranních hodinách, ve kterých nejčastěji dokumentoval požáry. Snímek svého života pořídil náhodou, když se jedné rodině ze sousedství stala děsivá tragédie.

Simona Knotkova 5. srpna 2020

Bylo ráno 2. dubna 1954, když fotograf Los Angeles Times John „Jack“ Gaunt relaxoval na předním dvorku svého pobřežního domu v kalifornském městě Hermosa Beach. Najednou uslyšel, jak někdo křičí: „Něco se stalo na pláži!“ Jako správný reportér Gaunt popadl svůj foťák značky Rolleiflex a kvapem se vydal na místo. Spatřil dvojici mladých lidí, kteří obcházeli tam a zpátky pláž a s úděsem zírali k moři.

Byli to manželé Mary a John McDonaldovi, kterým silný příboj vzal devatenáctiměsíčního syna Michaela. Gaunt ve správný moment stiskl spoušť a navždy zachytil jejich utrpení. Fotografie pojmenovaná Tragédie u moře vyšla další den v LA Times. Později vyšel také rozhovor pořízený s manželskou dvojicí.

„Po snídani chtěla naše čtrnáctiletá dcera Sarah ukázat Michaelovi, jak se staví hrad z písku. Michael byl z toho nadšený, tak ho Sarah popadla a utíkali na pláž. Je to blízko domu, takže jsme s tím neměli nikdy žádný problém. Toho dne jsme měli celou pláž pro sebe, protože všichni byli na nějaké sportovní akci ve městě. Když jsme se k dětem přidali, Michael zrovna sbíral mušle. Sarah mezitím stavěla hrad. Najednou jsme si všimli, že Michael je pryč,“ popsal incident muž.

Manželé pak zahlédli, jak se Michael stále víc vzdaluje břehu. Pak nadobro zmizel ve vodě. Rodiče v ten moment už nemohli nic dělat. Později našli o cca dva kilometry dál vyplavené mrtvé tělo. „Pamatuju si ten moment uvědomění. Zeptal jsem se manželky: ‚Michael…? On se… utopil?‘ Pláž se proměnila v mrtvolné ticho. Slyšet byly jen smrtící vlny plné viny. To ticho bylo tak hlučné, že se nedalo poslouchat,“ popsal okamžik hrůzného zjištění John.

V rozhovoru se vyjádřila také starší sestra chlapce, která si jeho smrt brala za vinu: „To já vymyslela, že půjdeme stavět hrad. Pak jsem mu řekla, ať zajde pro mušle, kterým hrad ozdobíme. První se mu nechtělo, ale přemluvila jsem ho. Každou sekundu na to musím myslet. Každou noc se mi o tom zdá. Už nikdy v životě nebudu šťastná.“

I když byl Gauntův snímek podle některých neetický, jeho bolestná a hluboce dojímavá povaha fotografovi nakonec vysloužila Pulitzerovu cenu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu