válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonické foto: Dva sovětští vojáci čekají na poslední německou kulku

Ikonické foto: Dva sovětští vojáci čekají na poslední německou kulku
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Z roku 1941 pochází čtveřice fotek zachycujících popravu ruských zajatců. O 72 let nato byly na místě popravy nalezeny jejich ostatky.

Simona Knotkova 9. března 2018

Od doby, kdy Němci napadli Sovětský svaz a začala se utvářet východní fronta, uběhl v té době přesně týden. Večer 29. června 1941 svolal německý nadporučík Rode hlídku na průzkum okolí v podhůří Murmanska. Krátce po jejím odchodu se z místa ozvala střelba a zvuk granátů. Skupina vedená Ostermannem se zpátky ale nevracela.

V pět hodin ráno využil Rode mlhy a po zmizelých vojácích poslal pátrat další skupinu. Vyslaní Němci narazili krátce poté na vojáky 14. pěší divize Rudé armády. Začala šestihodinová přestřelka, ve které měli navrch dobře krytí Rusové. Někteří z nich také předstírali, že jsou mrtví a nepřítele následně zastřelili. Výsledkem byli nicméně dva zajatci ze strany SSSR.

Vojáci z Ostermannovy skupinky byli nakonec nalezeni mrtví. Zůstal jenom jeden muž, který se zachránil skokem do malého jezírka. Když se Němci dozvěděli o krutých metodách Rusů, kteří si s sebou nevzali ani zajatce, osud dvou vojáků byl zpečetěn. Po krátkém procesu bylo jednohlasně rozhodnuto, že Sověti budou zastřeleni. Zajetí a poprava byly zachyceny na několika fotografiích.

V roce 2013 se na místo vypravili badatelé, kteří zde našli ostatky popravených. Jeden ze zajatců byl identifikován jako vojín Sergej Korolkov, ročník narození 1912. O totožnosti druhého nic nevíme, ale pravděpodobně se jednalo o služebně mladšího důstojníka.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu