válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonické foto: Američanka japonského původu čeká se spící dcerou na převoz do internačního tábora

Ikonické foto: Američanka japonského původu čeká se spící dcerou na převoz do internačního tábora
Zdroj: vintag.es

Z roku 1942 pochází černobílý snímek, který zobrazuje japonsko-americkou aktivistku se spící dcerou. Je svědectvím doby, kdy Japonci žijící v USA museli být internováni do táborů.

Simona Knotkova 20. července 2019

Stejně jako další Američané japonského původu musela být Fumiko Hayashida (1911-2014) přemístěna do internačního tábora. Jednalo se o usnesení americké vlády, která předpokládala, že tito občané budou za války napomáhat nepříteli. Fumiko a její dcera byly mezi 110 tisíci dalšími obyvateli, kterých se výnos týkal. 65 % z nich se v USA přitom už narodilo.

Postoj politiků je velmi zklamal a narušil jejich představu idylického amerického snu. Lidé museli opustit své domovy a živnosti, ale vzniklou finanční ztrátu jim později nikdo nekompenzoval. Teprve v roce 1983 vláda uznala, že se ke svým občanům zachovala nespravedlivě a způsobila jim újmu na životech. Žijícím obětem, tedy v té době asi 60 tisícům lidí, bylo o pět let později vyplaceno odškodné v hodnotě 20 tisíc dolarů (cca 454 tisíc korun).

Jednatřicetiletá Fumiko Hayashida byla zprvu internována do tábora Manzanar v kalifornském pohoří Sierra Nevada. Archivní snímek zachycuje její čekání na trajekt na ostrově Bainbridge Island ve státě Washington, který ji do cílové lokace měl převézt. V rukou drží spící třináctiměsíční dcerkou Natalii. Fotografie byla pořízena 30. března 1942.

O rok později obě čekal další převoz, tentokrát do internačního tábora Minidoka v Idahu, kde se měly přidat ke svým příbuzným a přátelům.

V roce 2006 se s dvojicí setkal fotograf Paul Kitagaki, Jr a na místě bývalého internačního tábora Manzanar s nimi pořídil rekonstrukci archivního snímku – pro změnu je to Natalie Ong, tehdy už šestašedesátiletá žena, která drží svou matku, pětadevadesátiletou Fumiko. V tom stejném roce se před americkou kongresovou komisi dostal návrh udělat z místa památník. Ten byl otevřen v roce 2011 a dožila se ho ještě Fumiko, která zemřela až o tři roky později ve svých 103 letech.

Obě dvě fotky si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu