válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotografie: rozbombardovaný Londýn na konci roku 1940

Ikonická fotografie: rozbombardovaný Londýn na konci roku 1940
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Na konci roku 1940 ve dnech 29. a 30. prosince se německé válečné letectvo Luftwaffe rozhodlo zasadit Velké Británii další drtivý úder. Nálety německých bombardérů srovnaly část města nad Temží se zemí. Přesto zůstal stát Old Bailey, kde sídlí soud. Na střeše budovy je vidět slavná socha Spravedlnosti shlížející na těžce zkoušené město.

Tomáš Chalupa 30. prosince 2017

Němci svrhli na Londýn od 7. září 1940 do května 1941 tisíce bomb a srovnali se zemí více než milion domů v celém městě. Zemřelo přes 20 tisíc lidí. Nálety Luftwaffe trvaly 57 nocí po sobě. Pak Němcům došly síly, protože obrana RAF byla houževnatá a dobře organizovaná. Každý nálet předznamenávaly sirény. Všichni lidé se museli ukrýt do podzemních krytů, využívaly se pro tyto účely i stanice metra. Kdo byl přistižen na ulici, mohl být zatčen a vyslýchán. Právo zůstat na ulici měli jen členové domácí gardy a armáda.

Snímek, který ukazuje devastaci Londýna, pořídil nejspíš člen domácí gardy z věže katedrály Svatého Pavla. Tam měl zřejmě pozorovací stanoviště, ze kterého sledoval přilétající bombardéry. Chvíle čekání si krátil focením a možná ani sám netušil, že se jednou tento snímek stane symbolem zkázy a vzdoru Londýna a jeho obyvatel.

Další články

Zavří­t reklamu