válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotografie: Hitler vyhlašuje válku Spojeným státům americkým

Ikonická fotografie: Hitler vyhlašuje válku Spojeným státům americkým
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

11. prosince 1941 si Adolf Hitler definitivně podřezal sám pod sebou větev. Poté, co v půlce roku napadl Sovětský svaz, se rozhodl vyhlásit válku také Spojeným státům americkým. Ovšem neměl příliš na výběr, Spojené státy už mu také válku vyhlásily.

Tomáš Chalupa 11. října 2015

Vyhlášení války Spojeným státům byl už jen formální akt, několik dní před tím, po útoku Japonska na Pearl Harbour, vyhlásil Franklin D. Roosevelt válku Japonskému císařství, Německu a Itálii, jakožto i dalším spojencům Osy. Hitlerova odpověď tedy už fakticky na daném stavu nic neměnila. Je zajímavé, že svůj krok Adolf Hitler s nikým nekonzultoval ani ho nikomu dopředu neoznámil. Byl také značně pobouřen tím, že mu Japonsko nedalo vědět, že hodlá napadnout Pearl Harbor. Jistě by se snažil císaři Hirohitovi jeho záměr rozmluvit.

Hitler totiž doufal, že Japonci napadnou naopak Sovětský svaz a tím ho dostanou do kleští a do boje na dvou frontách. Útok na Spojené státy znamenal, že proti Ose stojí dvě největší velmoci světa a Velká Británie. To byla ze strategického hlediska katastrofa, takový boj se nedal vyhrát, i když je otázka, zda si to v roce 1941 Hitler uvědomoval. Ten už dříve několikrát prohlásil, že válka proti USA je v budoucnu nevyhnutelná. Naprosto však podceňoval výrobní možnosti Spojených států. Považoval je za slabé a jejich vojska za podřadná. Nic nemohlo být vzdálenější pravdě.

Samotný Hitlerův projev v Reichstagu byl o jeden den odložen, aby německá a italská amabasada v New Yorku měla čas zničit všechny potřebné dokumenty a kódovací zařízení. Předsedou Říšského sněmu byl Herman Göring, proto bylo jeho křeslo výše posazené než Hitlerovo. Na půdě sněmu byl Göring nejvýše postavenou osobou.

Další články

Zavří­t reklamu