Ikonická fotka zachycuje zoufalou Židovku prchající před svými pronásledovateli.

Ikonická fotka zachycuje zoufalou Židovku prchající před svými pronásledovateli. | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Ikonická fotka: Židovku honí muži s holemi při pogromech ve Lvově

TÉMATA: lvov | pogromy | židé | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 11. 2016 | 13:30

Zkrvavená žena zoufale prchá před mladíky ozbrojenými holemi. Jako tisíce jiných může skončit ubitá k smrti na ulicí města Lvova při děsivém pogromu z června a července roku 1941.

Masakry Židů organizovali ukrajinští nacionalisté na popud nacistů. Vše začalo, když Němci vstoupili do města a otevřeli věznice plné vězňů, které zavřela do cel sovětská tajná policie NKVD. Na světlo vyšly hrozné masakry páchané NKVD na obyvatelích Lovova. Lidé si spojili kruté chování Sovětů s Židy, kteří byli podle nich za utrpení zodpovědní. Němci samozřejmě tuto teorii hojně podporovali. Nikoho nezajímala pravda, tedy že Židé neměli s řáděním NKVD nic společného. Hněv ukrajinských nacionalistů na ně dopadl s mimořádnou brutalitou. 

Speciální jednotky tzv. Einsatzgruppe, místní policie složené z Ukrajinců, během několika dní postříleli nebo ubili k smrti na 8000 lvovských Židů. Byli vláčeni po ulicích, honili je jako zvěř a stříleli na hřbitově i ve vězení Lackiego. Jeden z největších pogromů se konal poslední červencový den, kdy se nacionalisté mstili za smrt jejich zavražděného vůdce Symona Petljury. Při pogromech bylo na ulicích ubito na 5000 Židů, další 3000 byly zastřeleny členy Einsatzgruppe. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 11. 2016 | 13:30

Zavří­t reklamu