válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Židé na palubě letadla prchají z Jemenu

Ikonická fotka: Židé na palubě letadla prchají z Jemenu
Zdroj: Wikimedia Commons

Když byl v roce 1949 vyslán izraelský emisar Yakov Shraibom do Jemenu, zjistil, že zde žije asi 50 000 Židů, což byl fakt, který doposud nebyl příliš znám ani samotnému státu Izrael. Tito Židé projevovali velký zájem o to vrátit se do nově založeného Izraele. Bylo potřeba je ale nějak dopravit do země.

Tomáš Chalupa 28. září 2020

Židé tvrdili, že jejich důvody pro emigraci jsou zejména náboženské a pak také vlastenecké. Navíc prý v zemi velmi trpí pod nadvládou muslimů. Zlé jazyky tvrdily, že hlavní důvody jsou zejména ekonomické, protože Židé museli v zemi platit velmi vysoké daně.

Stát Izrael se rozhodl, že tyto Židy dopraví do země pomocí leteckého mostu. Tak se zrodila operace Kouzelný koberec, které se ale více přezdívalo Na křídlech orlů. Mezi červnem 1949 a zářím roku 1950 bylo skutečně postupně převezeno letadly 49 000 Židů z Jemenu. K této operaci poskytly svá letadla a piloty Spojené státy a Velká Británie, protože Izrael neměl potřebná letadla. Operace ale sklidila také kritiku, protože lidé na cestě k letišti umírali v poušti, zejména pak děti. Mluvilo se také o velké korupci při získávání letenek do Izraele, a dokonce padlo i obvinění, že Izrael měl zájem především o zdravé děti, které dával k adopci, a uměle tak rozděloval rodiny.

Thumbnail # Ikonická fotka: poslední Američané opouštějí Saigon
Mohlo by Vás zajímat:

Ikonická fotka: poslední Američané opouštějí Saigon

Děti byly převáženy samostatně a údajně pak bylo rodičům řečeno, že zemřely. Ve skutečnosti byly dány k adopci. Těchto dětí, které se jednoduše někde ztratily, mělo být kolem 1000. Aféra nebyla nikdy uspokojivě vyřešena, bývalý vysoký státní úředník Izraele Yaazov Lozowick v roce 2019 uvedl, že děti umíraly skutečně ve velkých počtech a lékaři nevěděli proč. Bylo proto nutné u dětí provádět pitvy, aby se zjistila příčina úmrtí, což ale odporovalo izraelské víře, která pitvy zakazuje. V takových případech proto byl rodičům skutečný stav věcí zatajen, rozhodně však nešlo o žádný státem organizovaný únos. Jaká byla skutečnost, se ale už zřejmě nikdy nedozvíme. Pravdou je, že drtivá většina Židů se z Jemenu dostala. Podobné letecké mosty pak byly organizovány i z dalších zemí, kde Židé měli zájem vrátit se do své původní vlasti, která získala teprve nedávno samostatnost.

 

Další články

Zavří­t reklamu