válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Šestnáctiletý Willi přebírá v roce 1945 Železný kříž

Ikonická fotka: Šestnáctiletý Willi přebírá v roce 1945 Železný kříž
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Německo na konci války začalo posílat na frontu i patnáctileté a šestnáctileté chlapce. Vyrůstali v organizaci Hitlerjugend a vůdce se nezdráhal nasadit je proti tankům a dělům Spojenců, byť jejich bojová hodnota byla sporná. Aby je motivoval, nešetřil metály.

Tomáš Chalupa 31. března 2017

Jedním z nejmladších držitelů Železného kříže byl Wilhelm ‚Willi‘ Hübner, šestnáctiletý příslušník Vůdcovy granátnické divize, jednotky složené až na samém konci války. Jednotka se účastnila protiútoku, který měl za cíl znovudobýt polské město Lubáň, které bylo v držení Rudé armády. S vypětím všech sil a po osmidenních urputných bojích se divizi podařilo město obsadit. Úspěchu využila nacistická propaganda a oslavovala jej ve filmovém týdeníku.

Hübnerovi byl udělen Železný kříž 2. třídy, který převzal z rukou samotného Adolfa Hitlera. Stal se tak nejmladším držitelem tohoto vyznamenání. Celý ceremoniál se odehrál 20. března v Říšském kancléřství, přítomen byl i ministr propagandy Joseph Goebbels a Artur Axman, šéf Hitlerjugend. Nechyběli ani zástupci tisku a filmu, takže vše bylo zdokumentováno pro potřeby propagandy.

Hübner řekl médiím, za co vyznamenání dostal: „Když se Rusové blížili k Lubáni, přihlásil jsem se dobrovolně jako spojka k vrchnímu veliteli. Mým úkolem bylo roznášet zprávy s rozkazy. Bral jsem s sebou také zásoby a panzerfausty.“

To vše mladík vykonával v nepřátelské palbě. V šestnácti letech šlo jistě o obdivuhodný výkon, byť běžně se toto vyznamenání dostávalo za daleko významnější bojové akce a činy.

Hübner válku přežil a usadil se v Landshutu v Bavorsku. Několikrát se objevil v různých dokumentárních pořadech. Tisíce jeho mladých spolubojovníků bohužel toto štěstí neměli a padli na frontě v dávno prohrané válce.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu