válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Východoněmecký voják pomáhá chlapci přes dráty Berlínské zdi

Ikonická fotka: Východoněmecký voják pomáhá chlapci přes dráty Berlínské zdi
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Východoněmecký voják pomohl v roce 1961 malému chlapci, aby přelezl ostnatý drát Berlínské zdi a dostal se ke své rodině ve východní části města. Byl to akt lidství, jakých nebylo v té době mnoho.

Tomáš Chalupa 11. srpna 2017

Ostatně i tento voják na svůj čin doplatil. Naštěstí nebyl uvězeněn nebo zastřelen, ale byl přeřazen k jiné jednotce poté, co se věc provalila. Tehdejší rozkazy byly jasné – nikoho nepouštět tam ani zpět, malé děti nevyjímaje. Bylo to tedy jasné neuposlechnutí rozkazu. Ostatně z fotky je vidět, že voják měl velké obavy, jestli ho někdo nevidí.

Z archivů se také zjistilo, že chlapec byl na krátkém pobytu v Západním Berlíně se svým otcem. Ovšem doslova přes noc bylo město rozděleno a zbytek rodiny zůstal na Východě. Otec tak vyrazil s chlapcem ke zdi, zatím fungující pouze ve formě ostnatých drátů, protože doufal, že proklouzne na Východ za svou matkou. Naštěstí narazili na vojáka, který byl ochoten pomoci. Takových příběhů bylo v Berlíně po vztyčení zdi bezpočet. Rodiny byly rozdělené a často se velmi dlouho neviděly.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu