válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: výbuch Svaté Heleny

Ikonická fotka: výbuch Svaté Heleny
Zdroj: vintage-everyday.com

Výbuch sopky Svatá Helena 27. března 1980 byla spektakulární a dramatická událost, která byla zachycena na mnoha fotkách. Jedna z nejpůsobivějších znázorňuje obrovskou stěnu kouře a na cestě stojící červený Ford Pinto s motorkou na vozíku. Ta fotka by mohla docela dobře sloužit jako plakát k filmu o erupci Svaté Heleny.

Tomáš Chalupa 2. června 2020

Snímek pořídil Richard „Dick“ Lasher, který pracoval v továrně Boeingu ve Fredericksonu. Ten vyrazil po šichtě na plánovaný výlet do hor. V 8:32 se pohyboval na okresní silnici Forest Road 26 a mířil na sever, když došlo k erupci.

Pokud by dojel Lasher dál, až k jezeru Spirit Lake, byl by mrtev. V případě, že by dojel jen za další hřeben, byl by rovněž zahynuů. Nacházel se v posledním bodě, odkud se ještě mohl dostat do bezpečí. Všech 52 lidí, kteří ten den v okolí sopky zahynuli, se nacházeli severněji než Lasher. Lasher na nic nečekal, otočil auto a řítil se zpět. Za ním se zvedalo ohromné mračno bouřící sopky. Byl to výjev jak z apokalyptického filmu.

Podařilo se mu uniknout, přestože řídil prakticky slepý, obklopen všudypřítomným prachem a kouřem. Lasher byl jedním ze dvou lidí, kteří pořídili ty nejautentičtější snímky erupce. Na místo se dokonce vrátil druhý den, aby fotil znovu, ale spatřila ho policejní helikoptéra, která vedle něj dosedla, a Lasher byl zatčen za vstup do zakázané zóny. Jeho snímky se podařilo vyvolat a staly se světově známými.

Další články

Zavří­t reklamu