Plukovník Fenton nad tělem svého zabitého syna na Okinawě v květnu 1945

Plukovník Fenton nad tělem svého zabitého syna na Okinawě v květnu 1945 | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Ikonická fotka: Vojenský velitel klečí u nosítek svého mrtvého syna

TÉMATA: druhá světová válka | okinawa | usa | pacifik | vojáci

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 06. 2020 | 10:00

Na snímku je zachycen jeden z nejdojemnějších výjevů bitvy o ostrov Okinawa. Plukovník Francis Fenton klečí u svého syna, který právě zahynul na ostrově.

Francis Fenton se připojil k US Marine Corps už za první světové války v roce 1917. Jeho mladší syn Michael narukoval až v roce 1943, to už byl jeho otec v hodnosti plukovníka. Michael Fenton sloužil u 1. Divize námořní pěchoty, konkrétně u roty B1 praporu 5. pluku. Jeho otec u té samé divize velel ženistům. Michael se dobrovolně přihlásil k náročné službě jako sniper průzkumník.

Na Okinawe se otec a syn setkali jen jednou. Potkali se ve zničené farmářské usedlosti, předali si nějaké novinky z fronty a z domova a zase se rozešli po své práci. Ani jeden z nich netušil, že to je jejich poslední setkání. 7. května 1945 byl Michael zabit při odrážení japonského protiútoku u Sugar Loafu. Když se tu informaci jeho otec dozvěděl, ihned přijel na místo a našel svého syna na nosítkách již zabaleného do americké vlajky. Poklekl, aby se pomodlil za jeho duši, a právě tento moment zachytil armádní fotograf. Snímek se objevil i v magazínu LIFE.  Fenton poté napsal dopis své ženě Mary, kde ji informoval o smutné novině, že jeden z jejích synů zahynul. Několik dní nato byl sám vyznamenán druhou Bronzovou hvězdou.

Fenton i jeho starší syn Francis válku přežili. Michaelovo tělo bylo po válce exhumováno z provizorního hrobu na Okinawě a bylo pohřbeno se všemi vojenskými poctami na armádním hřbitově v Honolulu na Havaji.  

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 06. 2020 | 10:00

Zavří­t reklamu