válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Vězeň Adolf Eichmann přechází po dvoře věznice

Ikonická fotka: Vězeň Adolf Eichmann přechází po dvoře věznice
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Adolf Eichmann byl jedním z hlavních strůjců zrůdného projektu holokaustu. Byl to právě on, koho šéf SS Reinhard Heydrich pověřil organizací a technickou realizací vyvraždění židovského národa. Nakonec si pro něj přišla spravedlnost v podobě agentů Mossadu.

Tomáš Chalupa 14. listopadu 2018

Eichmann měl po válce ohromné štěstí. Podařilo se mu totiž získat falešnou identitu řadového vojáka SS. Byl zajat Američany, ale podařilo se mu utéct na falešný pas Červeného kříže a po nějaké době se lodí dostat do Argentiny, která velmi ochotně poskytovala útočiště nacistům. Tam pak žil pod změněnou identitou jako Ricardo Klement spokojený život, střídal nejrůznější práce a užíval si života v Buenos Aires. To mu vycházelo až do roku 1960. Tajná služba židovského státu Mossad totiž Eichmanna vypátrala a vyslala speciální komando, aby ho dostalo před soud do Izraele. A to se skutečně podařilo.

V Izraeli stanul před soudem a bylo proti němu vzneseno obvinění z 15 zločinů včetně zločinů proti lidskosti a válečným zločinům. Byl odsouzen k trestu smrti a ten byl vykonán krátce po půlnoci 31. května roku 1962 na dvoře věznice ve městě Ramla. Jeho popravčí se jmenoval Shalom Nagar. Eichmann odmítl před popravou poslední jídlo, místo toho vypil půl láhve červeného suchého vína z izraelského vinařství Carmel. Odmítl také černou kápi přes hlavu.

Celá akce je dodnes považována za mistrovský kousek Mossadu a také ukázku toho, že spravedlnost může dosáhnout na každého, byť to někdy trvá delší čas. Izraelský stát byl v lovu nacistů vždy velmi aktivní, Eichmann byl ale nejvýše postavený nacista, kterého se podařilo Izraelcům po válce dopadnout.

Další články

Zavří­t reklamu