válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: veterán americké občanské války u tryskové stíhačky

Ikonická fotka: veterán americké občanské války u tryskové stíhačky
Zdroj: warhistoryonline.com

William Lundy bojoval na straně konfederace ve válce Severu proti Jihu. Ve věku 107 let ho vyfotil fotograf magazínu Boston Traveller u moderní stíhačky F-100 Super Sabre. Letoun, který byl nasazován ve válce ve Vietnamu.

Tomáš Chalupa 14. června 2019

Je potřeba hned na začátek uvést, že kolem Lundyho věku i vojenské služby se mnoho let vedlo plno diskusí. Sám William Lundy uváděl, že se narodil v roce 1848 ve městě Troy v Alabamě. V 16 letech se přidal ke konfederační armádě, konkrétně do roty D 4. Alabamského jízdního regimentu, který sloužil jako domácí garda. Žádné bitvy se Lundy prakticky nezúčastnil a byl na konci války propuštěn. Poté se se svou ženou a dětmi přestěhoval do Laurel Hill. Celkem zde vychovali deset dětí. Stát Florida mu přiznal válečný důchod, který činil 600 dolarů.

Jenže se objevily pochybnosti. Sčítání lidu ukázalo, že Lundy se narodil až v roce 1859. Na konci občanské války tak měl pouhých šest let a rozhodně nemohl sloužit v žádné vojenské jednotce. Také se nenašly žádné oficiální záznamy o jeho vojenské službě v konfederační armádě.

Ať už byl Lundy ve válce či nikoliv, snímek Boston Travelleru se stal symbolem. Ukazoval, jak se posunula za jediný lidský život vojenská technika. Lundy zažil dobu, kdy útočila kavalerie, střílelo se z koltů a pušek, největší technologickou novinkou byl parní stroj a Gatlingův kulomet. A ten samý člověk byl vyfocen u moderního stíhacího letadla schopného nést rakety či bomby, které bojovalo ve válce, kde velmoci měly k dispozici jaderné zbraně a celkově se válčení proměnilo k nepoznání.

Každopádně si strýček Billy, jak se Lundymu přezdívalo, své narozeniny na letecké základně v Eglinu užíval a až do konce svého života trval na své verzi událostí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu