válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Mladík umírá na AIDS v kruhu své rodiny

Ikonická fotka: Mladík umírá na AIDS v kruhu své rodiny
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

V listopadu 1990 otiskl magazín Life fotografii mladého muže Davida Kirbyho na smrtelné posteli obklopeného nešťastnou rodinou. Kirby umíral na AIDS. Snímek zcela změnil pohled na tuto zákeřnou nemoc.

Tomáš Chalupa 11. prosince 2015

Snímek pořídila studentka novinařiny Therese Frareová. Její fotografie je považována ze jednu z nejsilnějších, které kdy byly na téma AIDS a HIV pořízeny. Do té doby část americké společnosti odmítala jakoukoliv pomoc nemocným HIV s odkazem na rodinné hodnoty. Snímek umírajícího Kirbyho ukázal, že i nemocní AIDS mají své rodiny a příbuzné, kteří nad jejich osudem truchlí a sdílejí ho se svými syny a dcerami.

Kirby byl gay a aktivista z Ohia, žil ale v Kalifornii. Zde se v roce 1990 dozvěděl, že má AIDS. Zavolal své rodině, aby za ním přijeli, protože chce umřít v kruhu svých nejbližších. Ti mu vyhověli. Na smrt nemocného mladíka rodina přes všechny předchozí rozepře přijala do svého kruhu a zůstala s ním až do hořkého konce.

Frareová se k unikátnímu snímku dostala přímo na žádost Kirbyho rodiny. Požádali ji, aby udělala snímek jejich posledních chvil s Davidem. Napřed se ho ale zeptala, zda mu nebude vadit, když ho vyfotí. „Nevadí, pokud to nebude pro osobní zisk,“ odpověděl umírající muž. Frareová skutečně nikdy za tento snímek nevzala žádné peníze. David si přál, aby přispěl k osvětě o nemoci a ukázal, jak devastující účinek má tato choroba nejen na nemocné, ale i na jejich rodiny.

Když fotka vyšla v časopise LIFE, byla americká veřejnost šokována. Lidé sice věděli, že AIDS je smrtelná nemoc, která zabíjí, ale pro mnoho lidí to bylo cosi abstraktního, vzdáleného, co se jich netýká. Byla to také nemoc, kterou lidé spojovali pouze s komunitou homosexuálů či narkomanů. Fotografie vyvolala diskuse a přispěla k lepší informovanosti o nemoci AIDS. Byla otištěna v desítkách novin po celém světě a dodnes její mrazivé poselství působí na každého, kdo ji spatří.

Další články

Zavří­t reklamu