válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka ukazuje arménskou stařenu s kalašnikovem

Ikonická fotka ukazuje arménskou stařenu s kalašnikovem
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Té dámě na fotce je 106 let a sveřepě drží v rukou samopal AK-47. Fotka byla pořízena v roce 1990 v arménské vesnici Goris. Proč vlastně je tato paní zjevně odhodlána střílet na každého vetřelce? Za všechno může vleklý a zapomenutý konflikt o Náhorní Karabach i mnoho dalších hrůz.

Tomáš Chalupa 20. února 2020

Když bylo této ženě deset let, zažila hamidijské masakry, kterým padlo za oběť na 300 000 lidí. Tyto masakry Arménů prováděli osmanští Turci, kteří nad zemí tehdy vládli. O dvacet let později, to bylo ženě třicet, proběhlo druhé kolo masakrů, které byly ještě intenzivnější. Turci systematicky devastovali všechny arménské komunity a Armény buď zabíjeli nebo přesídlovali na území dnešní severní Sýrie. Turci totiž Armény považovali (většinou neoprávněně) za spojence Rusů, se kterými měli dlouhodobě špatné vztahy a vedli s nimi mnoho válek.

Když se podařilo konečně ustanovit malý, ale samostatný arménský stát, stal se velmi rychle součástí Sovětského svazu. Ale ani poté nebylo dáno Arménii žít v poklidu. Brzy vypukly spory se sousedním Azerbajdžánem o autonomní oblast Náhorního Karabachu. Ten byl obýván z 95 procent Armény, nicméně celá desetiletí o něj obě země s různou intenzitou bojovaly a válka o Náhorní Karabach si vyžádala odhadem 30 tisíc mrtvých.

Není divu, že žena, která prožila tolik válek a viděla tolik lidí umírat rukou nepřátel, ať už Turků nebo Azerbajdžánců, nehodlá svůj život prodat komukoliv lacino. Se samopalem AK-47 se naučila zacházet už v dětství a nezapomněla to ani ve svých 103 letech.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu