válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Tři američtí nacisté na Národním islámském summitu

Ikonická fotka: Tři američtí nacisté na Národním islámském summitu
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Snímek znázorňuje šéfa americké nacistické strany George Lincolna Rockwella a jeho dva spolustraníky, jak poslouchají projev černošského předáka Malkolma X na Národním islámském summitu, který se konal v Uline aréně ve Washingtonu. Je to velmi silný snímek ukazující střet dvou ideologií.

Tomáš Chalupa 4. ledna 2019

V roce 1961 Elijah Muhammad, zakladatel hnutí Národní islám, přišel na velké setkání členů Ku-klux-klanu v Magnolia Hall v Atlantě. Na první pohled se to zdá šílené, ale obě skupiny spojovalo více, než by se zdálo. Národní islám považoval černochy nadřazené bělochům a odmítal integraci. Stejně jako Ku-klux-klan se domnívali, že obě rasy nemohou žít pohromadě a mají mít své oddělené světy.

O rok později šéf Americké nacistické strany George Lincoln Rockwell návštěvu oplatil, když dorazil na summit Národního islámu, a to přesto, že černochy běžně nazýval největším lidským odpadem. Jenže i Rockwell pochopil, že v rasistické a xenofobní organizaci, jakou byl Národní islám, může mít spojence. Společně mohou docílit rasového rozdělení Ameriky na černou a bílou část.

Rockwell byl na srazu váženým hostem. Černošská ochranka (sami sebe nazývali jako Černé gestapo) se starala o jeho bezpečnost na akci. Sedm členů nacistické strany zůstalo před vchodem, Rockwell a dva jeho pobočníci mohli dovnitř. Rockwell byl také obklopen černošskými žurnalisty, kteří chtěli znát jeho názory. „Velmi mě zajímá váš program a mám veškerý respekt k panu Eliahu Muhammadovi,“ sdělil tehdy novinářům. Jak řekl dále, největší rozdíly panují v teritoriu, které obě skupiny mají obsazené. „Oni chtějí kus Ameriky, já bych byl raději, kdyby působili v Africe,“ nechal se slyšet Rockwell. Jinak ale s potěšením označil členy summitu za „černé nacisty“, což z jeho úst byla pochvala.

Rockwell byl ale jinak velmi překvapen vysokou mírou organizace a disciplínou černochů. Celkové provedení summitu na něj udělalo velký dojem. Davem se šířily výkřiky jako „separace, nebo smrt“ či „muslimové jsou proti separaci“. Rockwell tak odjížděl z akce s pocitem, že skutečně má ve svých nepřátelích současně vítané spojence. Několikrát řečníkům tleskal, a když byl nakonec požádán, stejně jako ostatní, o finanční příspěvek, daroval 20 dolarů. Opravdu bizarní konec celé návštěvy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu