válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Testování plynových masek pro novorozence

Ikonická fotka: Testování plynových masek pro novorozence
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Velká Británie čelila v roce 1940 náletům německé Luftwaffe a plynová maska patřila k nezbytné výbavě každé domácnosti. Panovaly velké obavy, že Němci použijí k bombardování i plyn. V nemocnicích se proto začaly testovat i plynové masky speciálně určené pro malé děti a novorozence.

Tomáš Chalupa 16. listopadu 2016

Fotka ukazuje jednu londýnskou nemocnici při nácviku bojového poplachu. Sestry odnášejí dětské pacienty z jejich oddělení. Děti mají nasazené speciální plynové masky, které kryjí i velkou část těla, kromě nožiček.

Vláda o plynových maskách rozhodla už v roce 1938, rok před vypuknutím druhé světové války. Už tehdy se mělo za to, že pokud by vypukl ozbrojený konflikt s Německem, bude zřejmě nasazen bojový plyn, a to zejména z letadel. Plynové masky měl každý, byly k dispozici ve školách i ve státních institucích. Masky pro děti byly barevné, aby vypadaly méně děsivě. Masky pro úplně nejmenší děti měly být použity jen v případech přímého nebezpečí.

Po nasazení masky v ní bylo dítě neprodyšně uzavřeno, vzduch do masky proudil respirátorem, umístěným na boku. Byl vybaven azbestovým filtrem, který dokázal odfiltrovat nebezpečné plyny. Vzduch se dostával do masky stlačováním respirátoru, takže jej musel dospělý dovnitř napumpovat, jinak by se dítě udusilo. Při nejrůznějších testech a pokusech se často stávalo, že děti uvnitř masek byly malátné, spaly nebo byly nezvykle potichu. Stávalo se totiž, že jim tam dospělí nenapumpovali dostatek vzduchu. Naštěstí Němci nikdy při bombardování bojové plyny nepoužili, takže masky pro nejmenší se používaly jen při nácviku poplachů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu