válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Stockholmská telefonní věž opředená pavučinami kabelů

Ikonická fotka: Stockholmská telefonní věž opředená pavučinami kabelů
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Na konci 19. století sice byl vynalezen zázračný vynález zvaný telefon, ale nikdo bohužel k němu nevynalezl podzemní kabely. Bylo tedy běžné, že telefonní kabely vedly na stožárech nad městy. Ve Švédsku se nacházela telefonní centrála Telefontornet, ze které vedlo na 5000 telefonních kabelů. Byla postavena v roce 1887 společností Stockholms Allmänna Telefon AB.

Tomáš Chalupa 28. února 2019

Kabely se jako pavučina táhly nad městem do všech směrů. Už na první pohled je vidět nebezpečnost celého řešení, zejména pak v tuhých zimních měsících. A také skutečně došlo k mnoha závažným problémům, od vichřic, které shazovaly kabely, přes požár celé věže, až po přetížení celé sítě a časté výpadky.

V roce 1913 proto byla celá Telefontornet zrušena a uzavřena, protože telefonní kabely se konečně podařilo dostat pod zem. Věž zůstala nad městem jako její ikonická stavba až do roku 1953, kdy celá vyhořela a musela být zbourána.

První švédská telefonní ústředna byla napojena na 121 uživatelů. V počátcích byl telefon velmi drahá záležitost, kterou si mohl dovolit jen málokdo, navíc pro běžného člověka postrádala smysl, jelikož se volající stejně dovolal jen na minimum míst. Měsíční telefonní poplatek činil tehdy 280 švédských korun, což je na dnešní peníze asi 20 tisíc korun. Takový telefonní paušál by dnes asi příliš neuspěl. Přesto se telefonní spojení postupně rozšiřovalo a získávalo si nové uživatele. Stejně tak klesala jeho cena. Dnes je Švédsko průkopníkem v komunikačních technologiích na evropském kontinentu a telefonní kabely vedené nad střechami domů jsou dávnou historií.

Další články

Zavří­t reklamu