Sovětský tank T-34 nad hlavami rudoarmějců

Sovětský tank T-34 nad hlavami rudoarmějců | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Ikonická fotka: Sovětský tank přejíždí přes zákop plný vlastních vojáků

TÉMATA: tanky | fotografie | rusko | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 08. 2016 | 13:30

Snímek pochází z období před bitvou u Kurska, která byla největší tankovou bitvou historie. Zachycuje sovětský tank T-34 tank přejíždějící přes sovětský zákop, který je plný rudoarmějců. Byla to součást výcviku, kterým museli vojáci Rudé armády projít. Říkalo se tomu "žehlení", kdy tank přejížděl přes zákopy sem a tam.

Intenzivní výcvik probíhal před bitvou u Kurska. V ní se totiž se kromě stovek tanků pohybovaly také masy pěchoty. Tanky se bojem s ní ale přílíš nezatěžovaly a snažily se proniknout za nepřátelské linie. Právě proto jen přes zákopy přejely a valily se dál. Sověti to věděli, a proto bylo jedinou šancí vojáka zachránit si život právě tím, že se schoval se na dně zákopu. Ten musel být samozřejmě co nejhlubší. 

Němci však přišli s technikou, které říkali mlení. Tank nad zákopem zastavil a jezdil po něm do kruhu tak dlouho, až všechny vojáky uvnitř doslova rozmačkal nebo pohřbil zaživa. 

Bitva u Kurska se odehrála v srpnu 1943. Utkalo se v ní na 3000 německých a 5000 sovětských tanků společně se 2 miliony vojáků. Operace Citadela, jak útok pojmenovali Němci, skončila nacistickou porážkou. Sovětský svaz od té doby získal strategickou převahu a otevřel si cestu k celkovému vítězství ve válce. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 08. 2016 | 13:30

Zavří­t reklamu