válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Saigonská poprava a příběh, který neznáte

Ikonická fotka: Saigonská poprava a příběh, který neznáte
Zdroj: allthatsinteresting.com

Fotka, která na každého vyskočí, pokud začne hledat snímky z Vietnamské války. Skutečně ikonický záběr ukazující moment, kdy jihovietnamský generál pistolí střílí mladého bojovníka Vietcongu.

Tomáš Chalupa 14. června 2018

Snímek pořídil fotograf Eddie Adams a vynesl mu Pulitzerovu cenu. Zachycuje skutečně moment, kdy generál Loan stiskl spoušť svého revolveru. Snímek je ukazován jako přímý doklad brutality celé války a stal se jedním z obrazových symbolů tohoto konfliktu. Jenže věci jsou většinou složitější a málokdy jsou černobílé.

Málokdo třeba ví, že generál Loan byl skutečným hrdinou, kterého jeho muži milovali a respektovali. Vedl je do boje při mnoha operacích i při znovudobývání Saigonu při ofenzivě Tet. Právě při ní byl pořízen tento snímek. Při ofenzivě Tet se Severovietnamcům podařilo udeřit koordinovaně na mnoha místech země. Vojáci Vietcongu jako by se vynořili odnikud. Američané a Jihovietnamci byli naprosto překvapeni. Co bylo horší, ztratili téměř celé hlavní město Saigon, ve kterém začali řádit Vietcongové.

Sám generál Loan byl člověkem, kterého neměli příliš v lásce Američané. Upozorňoval, že postupují často velmi drasticky vůči domácímu obyvatelstvu zejména při operacích v deltě řeky Mekong. Chtěl, aby hlavní tíhu bojů nesly jihovietnamské jednotky, a nikoliv Američané. Byl zapřísáhlým odpůrcem komunistů, které nenáviděl do morku kostí. V den, kdy byl pořízen tento snímek, byl na patrole se svými muži a hledal ve městě ukryté Vietcongy, kteří by mohli terorizovat městské obyvatelstvo.

Muž, kterého zastřelil, se jmenoval Nguyễn Văn Lém a byl to přesně ten typ bojovníka, po kterém Loan pátral. I on vedl své muže, tentokrát za cílem, aby zastřelili co nejvíce jihovietnamských policistů, kteří hlídkovali v ulicích. A pokud by nenarazili na policisty, měli za úkol zastřelit aspoň jejich rodiny. Toho dne už Lémova jednotka zabila na různých místech Saigonu 34 lidí (7 policistů, 2 americké vojáky a několik členů rodin policejních důstojníků). I z toho je dobře vidět, jaký způsob boje se vedl při ofenzivě Tet v Saigonu. Byla to válka bez pravidel s velkým množstvím civilních obětí.

Viděno dnešním pohledem, Lém byl v podstatě terorista. Nebyl členem žádné armády, nenosil uniformu, skrýval se mezi civilisty a útočil ze zálohy. To samé dnes dělají bojovníci Al-Káidy či jiných teroristických skupin. Navíc Loan chytil Léma prakticky při činu. Nebylo co řešit, ženevské konvence se na Léma nevztahovaly.

Pro Loana byla poprava jednoho takového teroristy jen nepatrným bodem v jeho denním itineráři. Později vedl své muže do boje proti dobře opevněným vojákům Vietcongu v Saigonu a při útoku na kulometné hnízdo byl těžce raněn. Přišel o nohu, kterou mu museli amputovat v polní nemocnici.

Loan válku přežil, přesunul se do Spojených států, kde si otevřel pizzerii. Nikdy se necítil jako zločinec, ovšem jeho okolí mělo jiný názor. Jeho pizzerii často napadali vandalové; lidem nedokázal vysvětlit, co je v pozadí oné fotky, kterou v Americe znal snad každý. Až do smrti ho tento snímek provázel a působil mu komplikace.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu