válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka s dítětem šokovala svět a vyvolala nenávist vůči Japoncům

Ikonická fotka s dítětem šokovala svět a vyvolala nenávist vůči Japoncům
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

V dnešních dnech hýbe celým světem fotografie utonulého syrského chlapečka, který zemřel při pokusu dostat se s rodinou do Řecka. Svět truchlí a novináři spekulují, že tato fotka pohne světem a změní přístup k uprchlíkům. Podobný dopad totiž měla i jiná zdrcující fotka dítěte. Po japonském náletu na Šanghaj vyfotil fotograf H. S. Wong zraněné dítě mezi troskami vybombardovaného města. Svět si konečně uvědomil, že Japonsko vede v Číně agresivní válku.

Tomáš Chalupa 9. září 2015

Fotka dítěte u šanghajského jižního nádraží oblétla svět. Lidé, kteří až doposud nevěnovali žádnou velkou pozornost brutálnímu konfliktu mezi Japonskem a Čínou, si najednou uvědomili, že i tato válka má své oběti. Novinář Harald Isaac dokonce snímek označil za jeden z nejlepších propagandistických snímků v historii lidstva. Ovšem H.S. Wong rozhodně fotografii nepořizoval jako propagandu, snažil se pouze zachytit hrůzy japonského náletu, který právě skončil. Snímek nebyl zdaleka jediný, který ten den pořídil, ale byl ze všech nejvýmluvnější a bylo na něm dítě. Snímek obletěl svět a dojal miliony lidí. Wong nikdy nezjistil jméno dítěte, dokonce ani jeho pohlaví. Jeho matka ležela kousek od něj mrtvá, na záběru však není. Dítě ovšem nálet přežilo, protože se mu dostalo lékařské péče.

Japonci napadli okolí nádraží, protože na něm čekalo přes tisíc žen a dětí na příjezd vlaků. Japonští piloti si dav spletli s vojáky, tak to alespoň odůvodňovali někteří historici. Sami Japonci obvinili Wonga, že fotografie není autentická, že vše je naaranžované. Na jeho dopadení vypsali dokonce odměnu 50 000 dolarů. Wonga však nedopadli. Místo toho museli od té doby čelit zvýšenému hněvu západních států v čele s USA, které nakonec vyhlásily Japonsku válku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu