válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Rusové připravují plynový útok na německé pozice

Ikonická fotka: Rusové připravují plynový útok na německé pozice
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Snímek byl pořízen v roce 1916 v zákopech jednotky patřící k ruské 5. armádě. Ta stála proti německým pozicím v Ilūkste v dnešním Lotyšsku. Na snímku jsou vidět válcovité nádrže naplněné chlórem.

Tomáš Chalupa 3. listopadu 2016

Chlór byl poprvé na bojišti použit už v roce 1915, a to německou armádou. Vynálezcem tohoto plynu byl německý chemik a pozdější držitel Nobelovy ceny Fritz Haber. Na vývoji bojového chlóru se podílel také německý koncern IG Farben. Ten především vyvíjel metodu, jak chlór dopravit a vypustit na nepřátelských pozicích.

Chlór reagoval s tekutinou na sliznici, v plicích se měnil na kyselinu chloričitou, a otrava chlórem tak končila bolestivou smrtí. Jedinou obranou proti plynu byl filtr z živočišného uhlí, který se umísťoval do plynových masek. Kdo masku neměl, riskoval smrt.

Otázkou bylo, jak vlastně plyn dostat nad nepřátelské zákopy. K tomu se používaly právě válcovité nádrže. Ty se umístily na okraj zákopu tak, aby příhodný vítr zahnal plyn na nepřítele. Nedostatky této metody jsou zjevné. Jednak se muselo spoléhat na vítr, jednak měl nepřítel velké množství času se na útok připravit. Plynný mrak bylo vidět už z dálky, jak plyn unikal pozvolna z nádrží. Později se tedy nádrže nosily až k nepřátelským liniím. I to byla mimořádně ošemetná věc. Nádrže se musely do země nikoho dopravit systémem zákopů. Často pod palbou, která mohla způsobit proděravění nádrže a předčasný únik plynu. Zkrátka hrátky s chlórem byly mimořádně nebezpečné, a to pro všechny zúčastněné.

Další články

Zavří­t reklamu