Ruský expediční sbor

Ruský expediční sbor | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Ikonická fotka: Ruské expediční síly připlouvají do Marseille

TÉMATA: první světová válka | rusko | francie

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 09. 2019 | 10:00

Poměrně málo známým faktem je, že Rusko poslalo v roce 1916 Francii na pomoc v boji proti Německu expediční sbor. Rusové bojovali na západní frontě po boku Francouzů a Britů.

Vyslání expedičního sboru bylo výsledkem jednání mezi francouzskou vládou a carským Ruskem. Francouzi po Rusech chtěli neuvěřitelných 300 000 vojáků. Takové počty by sice zřejmě znamenaly zvrat v bojích, ale bylo to absolutně mimo ruské možnosti. Francouzi vycházeli z obecného přesvědčení, že ruské lidské zdroje jsou prakticky nevyčerpatelné. Jenže ruské nejvyšší vojenské velení nejen že nechtělo takový počet vojáků uvolnit, ale vlastně odmítali poslat na západ jakékoliv vlastní vojáky.

Jenže tu byl car Mikuláš II., který naopak toužil nějaké vojáky Francouzům poskytnout. Bylo rozhodnuto, že vojáci budou vysláni za přesně určených podmínek. Budou poskytnuty celé jednotky, které budou mít své vlastní důstojníky a velitele a ti budou pod velením francouzského hlavního stanu. Výzbroj dodají Francouzi a rovněž jednotky budou převezeny do Evropy francouzským námořnictvem.

V lednu se zformovala 1. Ruská speciální brigáda pod velením generála Nikolaje Alexandroviče Lokvického. Celkem čítala 8 942 mužů posbíraných z různých, zejména rezervních, jednotek z Moskvy a Samary. Do Marseille jednotka připlula na lodích 16. dubna.  

Byla vyslána ještě druhá brigáda, ale ta se zapojila do bojů v Řecku. Po říjnové revoluci a vystoupení Ruska z aliančního tábora se na všechny ruské jednotky dívali Francouzi s despektem a nedůvěrou. Museli odpovídat na dotazy, proč bojují za Francii, když jejich země je zasažena revolucí a vzdala boj s Německem a Rakouskem. Brigády byly od té doby používány spíše jako pracovní skupiny. Do bojů zasáhli jen ti, kteří skutečně projevili touhu nadále bojovat proti Německu. Z těch byl zformován Ruský dobrovolnický batalion, který byl součástí francouzských jednotek. Tito Rusové byli na frontě vedle koloniálních marockých jednotek a vedli si velmi dobře. Na konci války bylo v batalionu na 500 Rusů. Většina z nich raději zůstala ve Francii a do nyní už komunistické vlasti se vrátila jen menšina ruských vojáků.

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 09. 2019 | 10:00

Zavří­t reklamu