válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Ruka hladovějícího chlapce a misionářova dlaň

Ikonická fotka: Ruka hladovějícího chlapce a misionářova dlaň
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

V roce 1980 pořídil fotograf Mike Wells fotografii, která je nesmírně silná. Ukazovala hladomor, který sužoval africkou Ugandu. Na snímku jsou pouze dvě ruce, přesto má velkou sílu.

Tomáš Chalupa 26. února 2018

Je to jako ruka malého mimozemšťana, skoro nelidská. Tak vypadá ruka malého vyhladovělého chlapce z Ugandy, kterého drží ruka misionáře. Chlapci jsou sotva čtyři roky. Wells se do Ugandy vypravil jen na krátkou vedlejší misi, aby nafotil distribuci jídla od neziskových organizací.

Oblast Karamoja v Ugandě už dva roky sužoval hladomor, zapříčiněný neúrodou a dlouhodobým suchem. Mnoho plodin v těch letech také napadly choroby. Pro místní obyvatele to mělo naprosto devastující efekt a oblast se potýkala s extrémním hladomorem. Karamoja a situace v ní ale nijak nezajímala centrální vládu v hlavním městě Ugandy. I přes urgence ze zahraničí ugandský prezident Amin nepodnikl naprosto nic ke zlepšení situace v Karamoji.

To vedlo k povstání kmenů v oblasti Karamoja. Bojovníci svrhli Amina a dostali se k velkému množství zbraní. Došlo k mnoha potyčkám a místním bojům, což zcela rozvrátilo už tak skomírající obchod. Nikdo si nebyl jistý životem, bylo nebezpečné v oblasti vůbec pobývat, hladomor neustával, takže celková situace se nadále spíše zhoršila.

V půlce roku 1980 se situace stala kritickou. Do země se vypravili pracovníci italské křesťanské humanitární organizace Veronští otcové, kteří začali místním lidem rozdávat jídlo. Právě jejich práci přijel nafotit Wells. Snímek ruky chlapce a misionáře mu později vynesl cenu World Press Photo. Sám z toho byl velmi smutný, protože vždy bojoval proti tomu, aby snímky lidského utrpení vyhrávaly fotografické soutěže. Snímek do soutěže nepřihlásil on, ale noviny Holland Herald Magazine, pro který je nafotil.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu