Některé voskové figuríny se podařilo hasičům z budovy vynést.

Některé voskové figuríny se podařilo hasičům z budovy vynést. | zdroj: vintag.es


Ikonická fotka: roztavené voskové figuríny v muzeu Madame Tussaud

TÉMATA: muzea | požáry | londýn | madame tussaud

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 11. 2019 | 11:00

V roce 1925 zachvátil velký požár slavné muzeum voskových figurín Madame Tussaud. Podle očitých svědků plameny šlehaly do výše 15 metrů. Uvnitř panovalo ohnivé peklo.

K požáru došlo 18. března roku 1925. Budova hořela hodinu a půl. Co se dělo uvnitř je jen těžké si představit. Všude se tavily voskové figuríny a jejich obličeje a těla se měnily v kaluže vosku. Slavné osobnosti, historické postavy, politici i kriminálníci, všichni se tavili v pekelném ohni. K surreálnosti celé scény přispěl i velitel hasičů, který se zjevil na místě ve večerním smokingu z nedalekého divadla.

Škody na budově byly přes snahu hasičů značné. Muzeum požár zcela naštěstí zcela nezničil, přesto trvalo tři roky, než se podařilo atrakci znovu otevřít. V roce 1928 bylo muzeum slavnostně znovu otevřeno, přibyla v něm restaurace a také kino.

Zakladatelka muzea Marie Tussaudová (1761–1850) začínala jako hospodyně u lékaře Filipa Curtiuse, který vytvářel voskové plastiky, jež skladoval a sestavoval do příležitostných panoptik. Ten jí tajemství jejich tvorby předal. Tussaudová vytvořila svou první voskovou figurínu Voltaira v roce 1777. V roce 1802 se přesunula do Londýna, se svou rozrůstající se kolekcí figurín cestovala celou Velkou Británií a Irskem. První stálou expozici otevřela v roce 1835 na Baker Street v Londýně. Jednou z největších atrakcí byla již tehdy legendární síň hrůzy, kde byly předváděny některé oběti Francouzské revoluce a také nově vytvořené postavy známých vrahů a jiných zločinců. V roce 1884 bylo muzeum přemístěno na  Marylebone Road, kde jej zachvátil zmíněný požár. Od té doby se stalo jednou z nejikoničtějších atrakcí Londýna, kam zavítají ročně davy turistů z celého světa.

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 11. 2019 | 11:00

Zavří­t reklamu