Japonský bombardér se řítí v plamenech do moře.

Japonský bombardér se řítí v plamenech do moře. | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Ikonická fotka: Poslední chvíle japonského střemhlavého bombardéru, 1945

TÉMATA: fotografie | druhá světová válka | japonsko

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 07. 2017 | 10:30

Tato fotka by mohla klidně symbolizovat osud celého japonského letectva z konce války. Letoun řítící se v plamenech k mořské hladině kolem vybuchujících protileteckých granátů znamenal krutou smrt pro pilota.

Snímek byl pořízen v březnu 1945 na palubě letadlové lodě USS Hornet. Bombardér je Yokosuka D4Y Suisei. Japonci se v posledních měsících války snažili jakkoliv zničit americká plavidla. Používali jak bombardéry, tak sebevražedné piloty kamikaze. Někdy byl mezi nimi jen malý rozdíl, protože i piloti bombardérů v případě, že byli zasaženi, směřovali svá letadla na nepřátelské lodě, aby do nich narazili. 

Japonci však neměli šanci. Americká letecká i námořní převaha byla příliš velká, chyběli zkušení piloti i kvalitní letadla. Celé letky tak padaly v plamenech z nebe, jak je sestřelovaly americké stíhačky nebo protiletadlová obrana. Piloti umírali v plamenech. Umírali zbytečně, protože nemohli jakkoliv oddálit konec japonského císařství. Válka byla prohraná už dávno předtím, což si ovšem japonský válečný kabinet odmítal připustit. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 07. 2017 | 10:30

Zavří­t reklamu