válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: poslední Američané opouštějí Saigon

Ikonická fotka: poslední Američané opouštějí Saigon
Zdroj: vintag.es

Nizozemský fotograf Hugh van Es se proslavil snímkem Američanů opouštějících hlavní město Jižního Vietnamu Saigon, který hned druhý den poté obsadila severovietnamská vojska. Fotka pořízená 29. dubna 1975 ukazuje řetěz lidí putujících na střechu budovy, odkud odlétá poslední helikoptéra do bezpečí.

Tomáš Chalupa 30. dubna 2020

Američané stoupají k vrtulníku po žebříku z tzv. Pittmanových apartmánů, kde měla centrálu CIA. Lidí na plošině je podstatně více, než kolik mohl vrtulník Huey odvézt. Ten vzlétl jen se 12–14 lidmi na palubě, zbytek musel čekat, jestli nějaká další helikoptéra přiletí. Bohužel už se nedočkali.

Když van Es poslal snímky do redakce s popiskou, editor si poznámku nepřečetl a označil fotku jako snímek ukazující poslední Američany prchající z budovy americké ambasády. A takto si jej zapamatoval celý svět, přestože nejde o budovu ambasády, ale centrálu CIA.

Za ikonický snímek byl fotograf odměněn jen nepatným bonusem 150 dolarů. Jeho fotka přitom obletěla svět.

Po odchodu Američanů se stala situace ve městě neudržitelnou. Jihovietnamští vojáci namísto obrany města dali přednost jeho rabování. Navíc všichni viděli, že situace je beznadějná, hlavní spojenec právě utekl ze země a nikomu se nechtělo bojovat za režim, který byl odsouzen k zániku. Obsazení města vojsky Severního Vietnamu tak proběhlo velmi rychle a téměř bez boje. Země tak padla celá do rukou komunistů, kteří ji sjednotili pod svým vedením, a tato situace trvá dodnes.

Odchod Američanů byl ale jedinou možností, jak ukončit nepopulární a stále krvavější konflikt, který si vyžádal životy 58 193 amerických vojáků (38 209 v armádě, 14 838 ve sboru námořní pěchoty, pro nějž se stala po druhé světové válce dokonce druhou nejkrvavější, 2584 v letectvu, 2555 v námořnictvu a sedm u pobřežní stráže) a dalších 303 695 utrpělo zranění. Američané v poli neprohráli jedinou bitvu, ale veřejnost ve Spojených státech byla silně proti této válce, což vedlo nakonec ke stažení všech vojsk.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu