válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Poprava zrádce v Afghánistánu

Ikonická fotka: Poprava zrádce v Afghánistánu
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Šest měsíců poté, co do Afghánistánu přijela sovětská armáda, aby podpořila ohroženou kábulskou vládu, byla pořízena tato fotografie. Je na ní zrádce, který podle mudžahedínů udal devět rodin Sovětům, tedy okupační armádě.

Tomáš Chalupa 9. dubna 2020

Muž byl odveden dvacet kilometrů za hlavní město Kábul, aby byl popraven. Přítomen byl i francouzský fotograf Alain Mingam. Mingama považovali mudžahedíni za přítele, protože byl nakloněn jejich boji proti Sovětům a považoval je za hrdiny. Právě proto jej pozvali, aby zdokumentoval i popravu.

„Pro někoho, kdo neměl možnost pokrývat válku ve Vietnamu, byl tento konflikt jako souboj Davida s Goliášem. Ti bradatí muži v turbanech mě fascinovali,“ řekl Mingam s tím, že se domnívá, že poprava byla zorganizována právě pro něj, a pokud by tam nebyl, muž by nebyl popraven. Cítil se kvůli tomu špatně a celé měsíce nemohl spát.

Afghánská válka byla sovětským Vietnamem. Oni bradatí muži v turbanech byli díky hornatému terénu schopní efektivně vzdorovat mnohem silnější armádě Sovětů a ta krvácela, aniž by byla schopná dosáhnout rozhodujícího vítězství. S něčím podobným se setkali i koaliční vojáci v současném konfliktu v Afghánistánu, kteří rovněž nedokázali Tálibán porazit, a nyní vyjednávají o míru.

Další články

Zavří­t reklamu