válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Poprava kanonem v Íránu

Ikonická fotka: Poprava kanonem v Íránu
Zdroj: vintag.es
+ 2 fotky+ 3 fotky

Poprava kanonem spočívala v tom, že odsouzený byl přivázán přímo před hlaveň děla, které pak vystřelilo. Výsledkem byla krvavá podívaná, při které hlava vylétla i několik metrů vysoko, zatímco kousky těla se rozlétly všude kolem.

Tomáš Chalupa 16. ledna 2020

Části těla odsouzence se po takové popravě daly najít i stovky metrů daleko. Tento způsob popravy byl zřejmě poprvé používán v Mugalské říši (též nazývané Mogulské říši), což byl turecký státní útvar na části území dnešní Indie. Abychom se ale nenechali mýlit, populární byl i na mnoha jiných místech, používali jej také civilizovaní Portugalci na Cejlonu, v Mosambiku či Brazílii. Tam všude sahala jejich koloniální říše a evropští kolonizátoři si v brutalitě nezadali s Mugaly.

Stejně tak se tento způsob popravy zalíbil i kolegům kolonialistům z Velké Británie. Ti jej používali v Indii, perle koruny svého impéria, kde byl trest odpálení dělem velmi běžný. Zpravidla tak končili rebelové a dezertéři. Zatímco Mugalové vynalezli tuto popravu v 16. století, Britové popravovali dělem o dvě století později. Rozstřelení dělem na cucky mělo v Indii zvláštní náboženský podtext. Dotyčného totiž nebylo možné pohřbít, což mělo drtivý dopad na morálku místních obyvatel. Tento způsob popravy pro ně byl svým způsobem horší než smrt, protože bez správného pohřebního obřadu jejich duše nemohla nastoupit svou cestu do záhrobí, případně k reinkarnaci, ale bloudila bůhvíkde.

Dělem se popravovalo také za šáha v Íránu a rovněž v Afghánistánu. V moderní době jsou známy případy, kdy se takto popravuje v Severní Koreji a podle některých zdrojů také na území Islámského státu. Snímek zachycuje popravu kanonem v Íránu v polovině 19. století.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu