Ikonická fotka znázorňující ženu, která právě uprchla do západního Berlína, a policisty, kteří ji chrání před jinými policisty.

Ikonická fotka znázorňující ženu, která právě uprchla do západního Berlína, a policisty, kteří ji chrání před jinými policisty. | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Ikonická fotka: Policisté v Berlíně svádí oční souboj o uprchlici

TÉMATA: studená válka | berlín | fotografie

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 12. 2019 | 10:00

Je to fotka ukazující naprosto názorně absurditu rozděleného Berlína v době, kdy ještě nestála Berlínská zeď. Tehdy existovala jen čára na zemi rozdělující dva světy, komunistický východní blok a svobodný Západ.

Dívce se podařilo dostat přes tuto čáru. Nějakým způsobem proběhla kolem těžce ozbrojených východoněmeckých stráží. Na její obranu se seskupili západoněmečtí policisté. Obě skupiny na sebe nevraživě zíraly přes bílou čáru. Komunistům bylo jasné, že nemohou udělat nic. Kdo jednou překročil bílou čáru, ocitl se na území jiného státu. Přesto nebezpečí bylo veliké. Východoněmečtí policisté byli ozbrojeni samopaly a útočnými puškami. Mohli teoreticky vystřelit přes čáru a zabít někoho, kdo právě přeběhl. Právě proto se na obranu dívky dostavili policisté ze Západního Berlína. A tak z toho byl jen souboj v nevraživém zírání. Aby k podobným případům dále nedocházelo, bylo nutné zvolit efektivnější řešení. Vyrostla Berlínská zeď. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 12. 2019 | 10:00

Zavří­t reklamu