Konstábl Shuttlesworth stojí na stráži, vodu po pás.

Konstábl Shuttlesworth stojí na stráži, vodu po pás. | zdroj: vintag.es.


Ikonická fotka: Policista drží hlídku při velké povodni

TÉMATA: kanada | povodně | policie | fotografie

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 06. 2019 | 10:00

V roce 1974 postihly čtvrť Galt v kanadském městečku Cambridge obří povodně, které zaplavily jeho ulice. Ohromná katastrofa je dodnes připomínána jako největší povodeň v oblasti za celou historii.

Pršelo celé týdny, takže nebezpečí povodně hrozilo a bylo vážné. Do toho se přidalo jarní tání, které hnalo vodu do koryt z hor. Řeka Grand River se nakonec kompletně vylila z břehů právě ve čtvrti Galt.

Při Velké povodni, jak se této události říká, naštěstí nikdo nezemřel, a to přesto, že povodeň zastihla Galt zcela nepřipravený. Lidé i úřady naštěstí reagovali rychle a hlavně s klidem. Do ulic samozřejmě vyjely záchranné vozy a policie i hasiči evakuovali, co se dalo. Právě z této chvíle pochází ikonický snímek zachycující příslušníka kanadské policie, konstábla Jacka Shuttleswortha, jak v klidu do půl pasu ponořen do vody hlídkuje u jednoho z místních krámků. K žádnému rabování v průběhu povodní nedošlo, ale i tak úřady chtěly ukázat, že berou všechna rizika vážně a nehodlají připustit žádné vandalství nebo poškození majetku způsobené lidmi.  „Náš úkol byl v tom, že jsme měli působit jako odstrašení a ukázat, že zákon stále platí. Takže nikoho nenapadlo rabovat tyhle krámky,“ řekl k tomu tehdy sám Shuttlesworth.

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 06. 2019 | 10:00

Zavří­t reklamu