válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Policista drží hlídku při velké povodni

Ikonická fotka: Policista drží hlídku při velké povodni
Zdroj: vintag.es.

V roce 1974 postihly čtvrť Galt v kanadském městečku Cambridge obří povodně, které zaplavily jeho ulice. Ohromná katastrofa je dodnes připomínána jako největší povodeň v oblasti za celou historii.

Tomáš Chalupa 28. června 2019

Pršelo celé týdny, takže nebezpečí povodně hrozilo a bylo vážné. Do toho se přidalo jarní tání, které hnalo vodu do koryt z hor. Řeka Grand River se nakonec kompletně vylila z břehů právě ve čtvrti Galt.

Při Velké povodni, jak se této události říká, naštěstí nikdo nezemřel, a to přesto, že povodeň zastihla Galt zcela nepřipravený. Lidé i úřady naštěstí reagovali rychle a hlavně s klidem. Do ulic samozřejmě vyjely záchranné vozy a policie i hasiči evakuovali, co se dalo. Právě z této chvíle pochází ikonický snímek zachycující příslušníka kanadské policie, konstábla Jacka Shuttleswortha, jak v klidu do půl pasu ponořen do vody hlídkuje u jednoho z místních krámků. K žádnému rabování v průběhu povodní nedošlo, ale i tak úřady chtěly ukázat, že berou všechna rizika vážně a nehodlají připustit žádné vandalství nebo poškození majetku způsobené lidmi. „Náš úkol byl v tom, že jsme měli působit jako odstrašení a ukázat, že zákon stále platí. Takže nikoho nenapadlo rabovat tyhle krámky,“ řekl k tomu tehdy sám Shuttlesworth.

Další články

Zavří­t reklamu