válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Polibek života

Ikonická fotka: Polibek života
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

V roce 1967 vytvořil Rocco Morabito fotografii, která obletěla svět pod názvem Polibek života. Nejde však o žádnou milostnou scénu. Zachycuje záchranu života pracovníka, který byl zasažen elektrickým proudem.

Tomáš Chalupa 30. listopadu 2015

Dva technici, J. D. Thompson a Randall Champion, prováděli běžnou údržbu sloupů elektrického vedení. Při kontrole jednoho z nich Randall Champion zavadil o dráty. Byl zasažen proudem, ale nespadl, protože na sloupu ho držely bezpečnostní popruhy. Jeho kolega Thompson mu okamžitě poskytl dýchání z úst do úst. Za daných okolností mu nemohl dávat masáž srdce, tak alespoň ho zkoušel zachránit tímto způsobem. Po chvíli nahmatal Championův puls a opatrně s ním sestoupil ze stožáru. Na zemi se ho ujali kolegové, kteří mu provedli masáž srdce. Rychle dorazili i zdravotníci a Champion byl zachráněn. Díky Thompsonovu pohotovému zákroku se muž dožil dalších pětatřiceti let a zemřel až v roce 2002. Thompson žije dodnes.

Fotograf Rocco Morabito jel zrovna kolem, když uviděl, jak muž visí ze sloupu vysokého napětí. Zavolal ambulanci a teprve poté šel blíž a pořídil slavnou fotografii. Dostal za ni Pulitzerovu cenu. Zajímavé je, že Americká zdravotnická organizace dnes už neupřednostňuje dýchání z úst do úst jako prostředek záchrany života a podporuje pouze masáž srdce. Je to proto, že podle studií mnoho lidí odmítá pomoci zraněným právě kvůli nutnosti dýchání z úst do úst. Je to pro ně nepříjemné a kvůli tomu neposkytnou první pomoc vůbec. Zdravotnická organizace proto zdůrazňuje, že pro záchranu života je podstatná masáž srdce a dýchání z úst do úst není až tak nutné.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu