válkaČeskoslovenskoobjevy

Fotka, která obletěla svět: Pilot se katapultoval v poslední vteřině

Fotka, která obletěla svět: Pilot se katapultoval v poslední vteřině
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Unikátní snímek ukazuje pilota George Airda, který se katapultoval ze svého stroje Lightning F1 vteřinu před dopadem stroje na zem. To vše navíc zachyceno z bezprostřední blízkosti.

Tomáš Chalupa 28. května 2020

Snímek pořídil Jim Meads 13. října roku 1962. Vizuálně nesmírně silná fotka obletěla svět a dostala se na stránky prestižních magazínů. Spekulovalo se o tom, že fotka je upravená, ale to nechtěně vyvrátilo britské ministerstvo obrany. To totiž vydalo zákaz na jakékoliv publikování fotky, což znamenalo, že je pravá.

Podařilo se v průběhu času navíc zjistit další detaily. Jde konkrétně o stroj s označením XG332, který byl vyroben v roce 1959. Byl součástí skupiny dvaceti předprodukčních testovacích strojů. Stroje byly testovány na letecké základně Hatfield. Zde žil profesionální fotograf Jim Meads, jehož sousedem byl zkušební pilot společnosti DeHavilland Bob Sowray. Onoho dne poslali své manželky na nákupy do města a Sowray pozval Meadse na základnu, kde měl testovat novou stíhačku Lightning F1. Meads pochopitelně pozvání s nadšením přijal.

Meads s sebou vzal i své děti, protože chtěl vyfotit děti s letištěm v pozadí. Společně pak čekali, až letoun přistane. Shodou okolností s ním ale nakonec neletěl Sowray, ale ale George Aird. Při přistání se ale stroj v pouhých 61 metrech za letu doslova postavil na nos. Aird musel reagovat instinktivně a ve zlomku vteřiny se odpálil z kabiny pomocí katapultu. Řidič traktoru slyšel zvuk exploze krytu kabiny a otočil se, a právě v tu chvíli Meads zmáčkl spoušť fotoaparátu.

Letadlo se vzápětí roztříštilo o zem. Aird propadl střechou skleníku a v bezvědomí dopadl na zem, při čemž si zlomil obě nohy. K životu ho probral automatický kropicí systém, který zrovna skrápěl rajčata. Když se Aird probral, jeho první myšlenky byly, že se nachází v nebi. Všude kolem slunce, zeleň a jemný příjemný vodní poprašek. Ze zranění se zotavil a do půl roku se vrátil k létání.

Meads neskutečnou fotografii nejprve předal ministerstvu obrany a později ji prodal listu Daily Mirror za 1000 liber.

Další články

Zavří­t reklamu