válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Pár s 3D brýlemi se líbá v kině. Jaký příběh za ní stojí?

Ikonická fotka: Pár s 3D brýlemi se líbá v kině. Jaký příběh za ní stojí?
Zdroj: vintag.es

Příběh této fotky je zajímavější, než by se na první pohled zdálo. Není to o tom, co na fotce je, ale jak vznikla. Vyfotil ji americký fotograf s uměleckým jménem Weegee v roce 1943 na zakázku jedněch londýnských novin. Tady je jeho příběh.

Tomáš Chalupa 2. července 2016

„Editor mi jednou řekl: ‚Hele, Weegee, potřebuju abys šel do kina a vyfotil lidi, jak tam spí, jedí, nebo se milují.‘ Jediné místo, kam jsem mohl jít, byla ‚džungle‘ na čtyřicáté druhé ulici, kde jely filmy celou noc. Tam byla šance najít lidi, co se u filmu milují. Kdykoliv jsem zaslechl někde zasténání nebo vzdychání, zmáčkl jsem spoušť. Ale výsledek nebyl úplně dobrý. Zkusil jsem jiný úhel a zase to nebylo ono. Měl jsem kontrakt za 300 dolarů, bylo to dost peněz, tak jsem se rozhodl, že realitě trochu pomůžu. Sehnal jsem jednu modelku a jednoho kluka z uměleckého ateliéru. Poslal jsem je do toho kina a řekl jsem jim: Nedívejte se do objektivu, nesmějte se, milujte se. No a za chvíli jsem měl pár velmi dobrých fotek. Pak jsem je poslal domů. Odešli spolu a začal tím jejich romantický vztah.“

Weegee byl novinářský fotograf na volné noze a zaměřoval se hlavně na noční život – opilci, milenci, vraždy, dokonce spolupracoval s policií, aby se dostal k záběrům z místa činu. Weegee znamená spiritistickou tabulku. Weegee všechny udivoval, protože se na místo činu dostal vždy první, jako by to vycítil nějakou nadpřirozenou schopností.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu