Paní Mellorová a její cvičná papírová kráva

Paní Mellorová a její cvičná papírová kráva | zdroj: vintag.es


Ikonická fotka: Papírová cvičná kráva přivázaná k automobilu

TÉMATA: austrtálie | druhá světová válka | krávy | dojení

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 03. 2020 | 11:00

Tahle fotka možná není ikonická, ale je velmi zajímavá. Papírová maketa krávy totiž byla majetkem Australské ženské zemské armády Australian Women’s Land Army (AWLA) a sloužila k nácviku dojení.

Tyto papírové krávy byly umístěny na experimentální farmě ve Werribee. Patřily paní Mellorové, což byla důstojnice této organizace. Ženy si na farmě měly osvojit všechny potřebné dovednosti pro práci v zemědělství a nácvik dojení byla jedna z nich. Kráva z tvrdého kartonu měla vemeno, za které mohly adeptky tahat, a nacvičit si tak techniku dojení.

AWLA byla založena za druhé světové války, kdy Austrálii hrozil nedostatek potravin. Předobrazem byla stejná organizace ve Velké Británii. Velitelem armády byl generál Carl Jess. Většina Australanů, kteří pracovali v zemědělství, odešla bojovat do války proti Japoncům, a tak hrozilo, že se zemědělská produkce začne propadat. Místo po mužích tak měly zaujmout ženy, které se měly stát hlavním motorem zemědělství i hospodářství.

Minimální věk pro vstup do AWLA byl 18 let, maximální pak 50 let. Ženy mohly být Australanky, Britky nebo mohly pocházet z jakékoliv spojenecké země. Ženy byly nejčastěji umisťovány do průmyslu nebo zemědělství, kde Austrálii tlačila bota nejvíce. V roce 1943 měla armáda 2382 stálých členek a 1039 pomocných členek. Pracovní týden měl pro ně 48 hodin, za práci dostávaly 30 šilinků týdně, což bylo výrazně méně než muži na stejných pozicích. AWLA byla rozpuštěna 31. prosince 1945. Mnoho žen bylo za službu v armádě vyznamenáno řády.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 03. 2020 | 11:00

Zavří­t reklamu