válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Otec hází čtyřletého syna z okna, aby se dostal do Západního Berlína

Ikonická fotka: Otec hází čtyřletého syna z okna, aby se dostal do Západního Berlína
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Čtyřletý Michael Finder je vyhozen ze čtvrtého patra, zatímco dole hasiči a místní lidé drží plachtu, do které ho zachytí. Dramatická událost je také vyfotografována a stal se z ní doklad toho, jak moc lidé riskovali, aby unikli z komunistické části rozděleného Berlína.

Tomáš Chalupa 6. prosince 2017

Fotografie vznikla v roce 1961, tedy v době, kdy byla vybudována nechvalně známá Berlínská zeď. Sověty ovládaná východní zóna totiž neustále trpěla odchodem lidí, a to zejména těch schopných a inteligentních, na Západ. Byl to právě tento odliv mozků, který přiměl Sověty k výstavbě „zdi proti fašistům“, jak původně říkali konceptu Berlínské zdi.

Ve skutečnosti bylo jediným cílem zdi právě udržet obyvatele tam, kde jsou, tedy ve východní části města. Snímek byl pořízen v Bernauer Stasse, tedy jedné z ulic, kterou přímo procházela hranice mezi oběma světy. Právě byty v této ulici se dalo nejlépe uniknout na Západ a lidé toho hojně využívali. Nakonec to dopadlo tak, že byla okna všech bytů v ulici zazděna, aby tudy nemohli lidé dále prchat. V době, kdy se o útěk pokusil Finder a jeho rodina, byla ale okna ještě volná a hasiči byli často přivoláváni právě k podobným dramatickým pokusům.

Mezi lety 1945 až 1988 emigrovaly nejrůznějšími cestami z Východu na Západ 4 miliony Němců. 3,45 milionů to přitom stihlo do té doby, než byla postavena Berlínská zeď. Poté počet ilegálních přechodů dramaticky klesl. Západní Berlín byl, i přes veškerou možnou snahu Sovětů, jedním z mála míst, kde se přechod mohl podařit.

O počtu obětí, které při pokusu o překročení zdi přišly o život, se vedly a dodnes vedou spory, a zdá se být i v budoucnosti obtížné dojít k jednoznačným závěrům. V análech NDR se tyto incidenty většinou neobjevují. Berlínská prokuratura v roce 2000 udala počet 86 lidí prokazatelně usmrcených při pokusu o přechod. Ovšem třeba Pracovní skupina 13. srpen vyčíslila nejméně 238 obětí a Ústřední úřad pro vládní a spolkovou kriminalitu uvedl 262 obětí.

Povel k použití střelné zbraně proti uprchlíkům ze strany východoněmecké pohraniční stráže byl nařízen od prvního dne po dokončení zdi. K první střelbě došlo hned o několik dnů později a k prvnímu případu zastřelení utečence 24. srpna 1961. Poslední člověk byl zastřelen při útěku 5. února 1989. Mnoho lidí zemřelo i v důsledku vykrvácení, protože východoněmecká pohraniční stráž nechala zraněné několik hodin v oblasti strážních pásů ležet bez poskytnutí jakékoli pomoci. Finderovi měli velké štěstí, že jejich útěk dopadl dobře.

Další články

Zavří­t reklamu