Francouzský voják skončil v jámě plné bahna, která se vytvořila po dopadu granátu.

Francouzský voják skončil v jámě plné bahna, která se vytvořila po dopadu granátu. | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Ikonická fotka: Němečtí vojáci zachraňují Francouze topícího se v bahně

TÉMATA: první světová válka | verdun | fotografie

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 10. 2016 | 12:00

Snímek pochází z roku 1916 z bitvy u Verdunu, která je dodnes synonymem pro nesmyslné vraždění a ohromné válečné ztráty na obou stranách. Znamenala zkázu pro sta tisíce vojáků a přeměnila krajinu v blátivé inferno.

Ohromná koncentrace dělostřelecké palby na poměrně malém území změnila charakter krajiny. Byla plná ohromných děr po dělostřeleckých granátech. Mnohé byly i dva až tři metry hluboké, naplněné bahnem. Pokud někdo do podobné jámy spadl, ocitl se ve stejné situaci, jako by se dostal do tekutých písků. Zvolna se nořil hlouběji a nohama se zoufale snažil nahmatat pevnou zem. Ta však často byla příliš hluboko a nebylo neobvyklé, že se vojáci v těchto pekelných jámách utopili. Někteří prosili své kamarády, aby je raději zastřelili a ušetřili je tak pomalé smrti v blátě. 

Verdun byla šílená bitva. Němci chtěli, aby je Francouzi napadli a chtěli je zničit dělostřeleckou palbou. Cílem nebylo obsadit nějaké území, ale pouze způsobit co největší ztráty na životech. Takové, že by Francie přestala být schopná vést ofenzivní válku. Jenže ztráty byly nakonec strašlivé na obou stranách a celá bitva ve výsledku kromě 200 000 mrtvých nepřinesla vůbec nic. V bitvě byly poprvé použity plamenomety, vojáci byli dušeni jedovatými plyny, jako je fosgen. Bombardování těžkým dělostřelectvem trvalo často nepřetřžitě i několik dní. Verdun bylo jedno velké válečné peklo.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 10. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu