válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Němečtí vojáci a mula, všichni s plynovými maskami

Ikonická fotka: Němečtí vojáci a mula, všichni s plynovými maskami
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Muly a koně byli za první světové války doslova hnacím motorem armád. Bylo proto potřeba je chránit před účinky bojových plynů, jako byl fosgen. I tato zvířata proto měla na nozdrách nasazeny plynové masky.

Tomáš Chalupa 27. září 2016

Bohužel ochrana byla zcela nedostatečná, protože oči koní byly vystaveny účinkům plynu. Ten je mohl rozleptat a zvířata i tak umírala v bolestech. Z jednoho milionu koní a mul, které vyslali Britové na bojiště, se jich na ostrovy vrátilo po válce jen 62 000. To jsou ztráty, které jsou naprosto nepředstavitelné a nesnesou srovnání ani s lidskými oběťmi války.

Co se týče bojových plynů, tam byla čísla rovněž hrozivá. Podle Haagské úmluvy bylo používání jedovatých plynů zakázáno už od roku 1899. Přesto bylo vyrobeno 124 000 tun plynů všemi bojujícími stranami. S používáním plynu začali jako první Francouzi, ale Němci se k nim rychle přidali. Ti také použili jako první plyn v opravdu velkém měřítku v bitvě u Ypres 22. dubna 1915. Podle oficiálních statistik plyn zabil 85 000 vojáků a poranil dalších 1 176 500 lidí. Plyn byl možná vůbec nejstrašnější zbraň, která byla za války použita.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu