válkaČeskoslovenskoobjevy

Němečtí kavaleristé nacvičují střelbu ve stoje z koňského hřbetu

Němečtí kavaleristé nacvičují střelbu ve stoje z koňského hřbetu
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Německá kavalerie patřila v roce 1935 k nejlepším na evropském kontinentu. K prvkům, které musel kavalerista ovládat, patřila i střelba ve stoje z koňského hřbetu. Ovšem v boji se nikdy neuplatnila.

Tomáš Chalupa 13. prosince 2016

Jde o typ střelby, který se používal maximálně na cvičišti, v boji neměl naprosto žádné využití. Kavalerie těžko mohla zastavit a začít takto střílet na nepřítele. Jezdci byli v této pozici velmi zranitelní, tvořili mnohem větší cíl, než kdyby jeli cvalem v sedle. Ani dostřel se nijak zásadně nezlepšoval, takže celá tato střelba z koňského hřbetu byla jen takovou kavaleristickou finesou.

Ostatně nad vojenským užitím jízdy udělala konec právě druhá světová válka. Němci kavalérii používali ještě při útoku na Polsko, pak z bojových akcí vymizela. Nejvíce jí využíval Sovětský svaz, který vrhal do bitev početné skupiny kozáků. Vesměs však bylo využití kavalerie za války už okrajovou záležitostí. Ovšem neplatí to pro využití koní jako takových. Německá armáda přes svou nepochybnout technickou vyspělost používala koně pro tažení děl a povozů prakticky až do skončení války.

Snímek pochází z roku 1935 a byl pořízen na vojenském cvičišti poblíž Berlína.

Další články

Zavří­t reklamu