válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Němci se připravují k útoku na sklad ve Stalingradu

Ikonická fotka: Němci se připravují k útoku na sklad ve Stalingradu
Zdroj: thevintagenews.com

V září roku 1942 se Němci probíjeli ulicemi města Stalingradu, který zuřivě bránila Rudá armáda. Byl to boj o všechno, epická bitva, která vyvrcholila o 5 měsíců později, kdy byli zmrzlí a vyhladovělí Němci obklíčeni a museli se vzdát. Snímek ale ukazuje fázi bojů, kdy Wehrmacht ještě měl navrch a dobýval jednu budovu za druhou. V tomto případě šlo o velký sklad.

Tomáš Chalupa 1. října 2018

Paulusova 6. armáda byla odhodlána dobýt Stalingrad ještě do příchodu zimy. Všichni věděli, že ruský generál zima celou bitvu zkomplikuje a zastaví. Až doposud se německým zbraním dařilo, výjimkou byla jen Moskva, kterou rovněž zachránila zima před obsazením. Hitler věřil, že Stalingrad mu padne rychle do rukou a s přípravami na zimu si starosti nedělal.

Jenže bitva ve Stalingradu nebyla v ničem podobná předchozím bojům. Urputné boje o každý dům, masové nasazení sniperů, špatné podmínky pro pohyb tanků a obrněných jednotek, hustá změť podzemních kanálů, kterými Rusové prováděli nenadálé přepady. To vše hrálo roli a zpomalovalo postup Němců. Ti nakonec nedokázali nikdy obsadit celé město, Rusové se drželi na úzkém pásu kolem Volhy. A to zlomilo německé armádě vaz. Zatímco se stále snažila zlikvidovat poslední body odporu Rusů, přišla zima a navíc se Rudé armádě mezitím podařilo Stalingrad obklíčit. Nakonec to byli Němci, kdo utrpěli hrozivou porážku, ze které už se nikdy zcela nevzpamatovali.

Místo Blitzkriegu, na který byli Němci zvyklí, měli Rattenkrieg – krysí válku. Všichni byli zalezlí v polorozbořených domech a sklepech, v továrních halách a fabrikách nebo v podzemních kanálech. Byla to krutá a špinavá bitva. Rusové zvolili taktiku maximálního přiblížení k nepříteli, čímž elimininovali jeho převahu v dělostřelectvu. Nebylo možné střílet na nepřítele, který byl ve stejné budově, jako vlastní jednotky. Němci byli z průběhu bitvy i z jejího výsledku naprosto otřeseni. Hitler po jejím skončení volal po „totální válce“, chtěl zapojit celý národ do odvety, která se však už nekonala. Od Stalingradu už čekala Třetí říši jen jedna porážka za druhou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu