válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonická fotka: Mudžahedín míří raketou Stinger na prolétávající sovětské letadlo

Ikonická fotka: Mudžahedín míří raketou Stinger na prolétávající sovětské letadlo
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Snímek byl pořízen 10. ledna roku 1988 poblíž základny rebelů Safíd v Afghánistánu. Rakety Stinger dodali mudžahedínům Američané, aby s nimi mohli čelit sovětské invazi. Kmenovým bojovníkům se skutečně i za pomoci těchto moderních zbraní podařilo Rusy ze svého území vypudit.

Tomáš Chalupa 7. ledna 2019

Pravdou je, že stingery nebyly jediným a rozhodně ne ani hlavním faktorem, který ukončil sovětskou okupaci země. Sověti se stáhli, protože si uvědomili, že válka nikam nevede, je extrémně drahá a nepopulární. Udržovat obrovské vojsko v zahraničí bylo pro vyčerpaný Sovětský svaz stále větším problémem, když se navíc ukazovalo, že tam mohou zůstat ještě další dlouhé roky. Podobné dilema ostatně řeší i v současnosti Severoatlantická aliance, která v zemi působí už přes deset let.

Na druhou stranu byly stingery skutečně velmi efektivní a účinná zbraň. Do té doby se mohla sovětská letadla a helikoptéry pohybovat nad horami Afghánistánu prakticky nerušeně, protože rebelové neměli zbraně, kterými by je mohli ohrozit. To se s nasazením stingerů zásadně změnilo. Rebelové sestřelili během jediného dne čtyři zásobovací helikoptéry Mi-8 a Rusové rychle pochopili, že s létáním v nízkých výškách je konec.

CIA dodala do země 2300 stingerů. To byl dostatečný počet, aby se těmito zbraněmi daly vyzbrojit povstalecké jednotky po celé zemi. Bylo to ovšem už tehdy považováno za velmi kontroverzní krok. Stingery se mohly z Afghánistánu dostat k teroristům nebo nepřátelským skupinám, které mohly pomocí těchto střel sestřelit například dopravní letadlo. Zbraně se skutečně v menším množství podařilo dostat také do Pákistánu a Íránu. To byl jeden z důvodů, proč později CIA přestala tyto zbraně dále mudžahedínům dodávat.

A nejen to, v pozdějších letech měla CIA program, který měl za cíl tyto zbraně vykoupit zpět od teroristů nebo nepřátelských režimů. Podařilo se takto koupit zpět na 300 stingerů. Na 600 jich ale skončilo neznámo kde, některé si našly cestu až do Chorvatska, na Srí Lanku nebo dokonce Severní Koreje.

Nasazení stingerů ve válce v Afghánistánu bylo sporné po všech stránkách. Existují studie, které říkají, že efektivita stingerů se nadsazuje, že je mudžahedíni nedokázali správně používat, že 80 procent sestřelených letadel bylo sestřeleno jinými zbraněmi než stingery. Sověti by navíc ze země odešli tak jako tak. Celá akce s dodávkami stingerů se tak ukazuje jako spíše chybný krok. Administrativa se z něj poučila a v současnosti nejsou Američané ochotní dodávat stingery ani svým spojencům v Sýrii nebo Kurdům v Iráku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu