válkaČeskoslovenskoobjevy

Fotka mrtvého Heinricha Himmlera jen chvíli po jeho sebevraždě

Fotka mrtvého Heinricha Himmlera jen chvíli po jeho sebevraždě
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Říšský vůdce SS a druhý nejmocnější muž nacistického Německa skončil neslavně. Tajně na konci války začal vyjednávat se Spojenci, ovšem neúspěšně. Spojenci s Himmlerem nechtěli mít nic společného.

Tomáš Chalupa 31. května 2017

O jeho zradě se dozvěděl i Adolf Hitler, který jej označil za zrádce v jednom ze svých pověstných záchvatů hněvu. Vyhodil ho z nacistické strany a zbavil ho všech pravomocí. Kdyby mohl, nechal by ho zastřelit. Jenže Himmler byl na konci války na útěku a skrýval se. Oholil si knírek a prchal s falešnými dokumenty na jméno seržant Heinrich Hitzinger.

Společně s několika dalšími Němci putoval Německem bez jakékoliv konkrétní představy, kde by měl skončit. V Neuhausu se skupina 21. května rozdělila. Himmler se dvěma muži došli až k checkpointu, skončili postupně v několika zajateckých táborech, až byli nakonec umístěni v zajateckém táboře poblíž Lüneburgu.

Rutinní výslech Himmlera vedl kapitán Thomas Selvester. Himmler mu bez okolků prozradil svou skutečnou identitu. Poté byl prohledán a byl přivolán lékař, aby jej prohlédl. Když došlo na prohlídku úst, lékař si všiml, že Himmler má ve spodní čelisti jakýsi tmavý předmět. Požádal Himmlera, aby se naklonil blíže. Himmler však místo toho pevně skousl. Předmět v jeho ústech byla kapsle s cyankáli (kyanidem). Přes veškerou snahu ho zachránit byl Himmler do čtvrt hodiny mrtev. „Ten bastard nás převezl,“ řekl jeden z velitelů. Himmlerovi se tak podařilo uniknout soudu a spravedlnosti.

Snímek ukazuje Himmlera těsně po jeho smrti dne 23. května 1945.

Další články

Zavří­t reklamu