Ikonický snímek zachycující nález polomrtvého dítěte v jeskyních na Saipanu.

Ikonický snímek zachycující nález polomrtvého dítěte v jeskyních na Saipanu. | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Ikonická fotka: Mariňáci našli polomrtvé dítě v jeskyních na Saipanu, 1944

TÉMATA: druhá světová válka | usa | japonsko | fotografie

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 06. 2017 | 13:00

Boje o ostrov Saipan patřily k těm nejtvrdším, kterými musely americké jednotky v Pacifiku projít. Ovšem kromě samotných bojových akcí na Američany čekal ještě jeden horor. Hromadné sebevraždy civilistů.

Ve chvíli, kdy bylo Japoncům jasné, že ostrov neudrží, velitel obrany nechal vyhlásit, že každý civilista, který padne do rukou Američanů, nejen že ztratí veškerou čest, ale bude navíc nepřítelem krutě mučen. Mnoho lidé tomu uvěřilo, a mariňáci tak těsně po skončení bojů sledovali, jak muži, ženy a děti skáčou z útesů, aby dobrovolně ukončili svůj život. Američané nechali shodit i stovky letáků, kde civilistům vysvětlovali, že jim nehrozí žádné nebezpečí. Bohužel to bylo marné.

Odpor Japonců byl fanatický. Vojáci provedli na konci bojů největší sebevražedný útok za celou válku. Na americké pozice se vyvalilo 5000 Japonců, kterým se podařilo na některých místech proniknout obranou a zle zmasakrovat některé jednotky. Ale ani po skončení bojů některé skupiny obránců nesložily zbraně a dál se ukrývaly v jeskyních. Jedinou cestou bylo tyto skupiny postupně likvidovat. Jedna z nich, pod velením kapitána Oby, byla zlikvidována v až v prosinci roku 1945, tedy dávno po skončení války. 

Snímek ukazuje amerického námořního pěšáka, který nalezl v jeskyni plné mrtvých vojáků malé, téměř mrtvé dítě. Je to snímek symbolizující celé válečné šílenství, které se po dva měsíce na Saipanu odehrávalo. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 06. 2017 | 13:00

Zavří­t reklamu